Teboilin pitämä Kaakkurinhovin liikenneasema voi avata ovensa asiakkaille noin kuukauden kuluttua. Näin kertoo Teboilin kenttäjohtaja Arto Ylönen.
Liikenneaseman myymälä ja ravintola sulkivat ovensa joulukuun puolessa välissä.
– 15.12. loppui edellisellä kauppiaalla sopimus. Meillä on aina tavoitteena saada paikka täytettyä lennosta, mutta tällä kertaa siinä ei onnistuttu. Siinä oli monta päällekkäistä yhteensattumaa, Ylönen sanoo.
Hänen mukaansa neuvotteluja ja monia kauppiaskandidaatteja on käyty läpi.
– Uskoisin, että ollaan loppusuoralla neuvottelutilanteessa. Jos kaikki menee niin kuin on suunniteltu, sisätilat saadaan aukaistua kuukauden sisällä.
Erilaisten lupien hankinta uudelle yrittäjälle, kuten oluenmyyntilupa ja erilaisten pankkitunnusten hakeminen, vie väistämättä aikaa.
– Vaikka meillä olisi tänään siihen kauppias valmiina, lupa-asiat aiheuttavat aina viivästystä.
Teboil jatkaa Ylösen mukaan liikenneasemalla entisellä konseptilla eli Teboilin tiloihin tulee myymälä, ravintola ja pikaruokala, Rolls-hampurilaisravintola ja Kotipizza.
Polttoainesaarekkeista yksi varataan siihen, että polttoaineen voi käydä maksamassa sisätiloissa.
– Meillä on tiloista pitkä vuokrasopimus, me kyllä pysymme sillä liikepaikalla. Se on liikenteellisesti yksi Oulun parhaita paikkoja, Ylönen toteaa.
Samassa rakennuksessa toimii edelleen myös videovuokraamo ja takkaliike.