Oulun kaup­pa­hal­lis­sa vuo­den­vaih­teen jälkeen alkava re­mont­ti venyy jouluun – hal­lis­sa odo­te­taan kiih­keäs­ti rat­kai­su­ja

Useat kauppahallin yrittäjät ovat turhautuneita keväästä asti jatkuneeseen tilanteeseen, jonka vuoksi yritysten jatko hallissa on vaakalaudalla

Kauppahallissa yrittäjänä reilun kymmenen vuoden ajan toiminut Tuula Tuomaala on tuskastunut pitkään jatkuneeseen epätietoisuuteen.
Kauppahallissa yrittäjänä reilun kymmenen vuoden ajan toiminut Tuula Tuomaala on tuskastunut pitkään jatkuneeseen epätietoisuuteen.
Kuva: Jukka Leinonen

Useat kauppahallin yrittäjät ovat turhautuneita keväästä asti jatkuneeseen tilanteeseen, jonka vuoksi yritysten jatko hallissa on vaakalaudalla. Yritykset saavat jatkaa toimintaansa kauppahallissa vuodenvaihteeseen saakka, jonka jälkeen alkaa hallin peruskorjausremontti. Kaupungin mukaan remontti jatkuu ennakoitua pidempään.

Hallissa noin kymmenen vuotta toimineen TT-Neuleen yrittäjä Tuula Tuomaala on tuskastunut pitkään jatkuneeseen epätietoisuuteen.

– Tämä on niin huono tilanne, että sitä ei varmaan kukaan usko. Remonttihan täytyy tehdä, se on päivänselvä juttu. Kaupungin olisi pitänyt tulla sen verran vastaan, että olisi järjestänyt meille jotkut tilat remontin ajaksi.

Oulun kaupunginhallitus päätti keväällä olla järjestämättä väistötiloja, minkä jälkeen kauppahallin tiloja vuokraava Oulun Narikka Oy alkoi puuhata väistötiloja hallin yrittäjille. Kesällä kaupunki kertoi yrittäjille, että kauppahallin remontti viivästyy ja yrittäjät saavat olla tiloissa vuoden loppuun saakka. Narikan väistötilojen hankinta on viivästynyt muun muassa vielä keskeneräisen hallipaikkojen kilpailuttamisen vuoksi.

Yrittäjät ovat hankalassa tilanteessa, koska jatkosta hallissa ei ole varmuutta.

– Pitäisi jo olla ratkaistuna, kuka tulee takaisin. Silloin voitaisiin harkita jotain väistötilan kanssa. Ei sellaiseen ratkaisuun kannata alkaa, jos emme pääse takaisin halliin, Tuomaala sanoo.

Oulun kaupungin tilakeskuksen johtajan Jouko Leskisen mukaan kauppahallin remontti aloitetaan vuodenvaihteen jälkeen. Remontin rakennusurakka on vielä kilpailuttamatta.

– Aloitamme urakan kilpailuttamisen lähiviikkoina. Sen jälkeen alkaa remontti, joka kestää arviolta noin vuoden. Valmista yritetään saada seuraavaksi jouluksi.

Aiempien suunnitelmien mukaan remontin arvioitiin kestävän kymmenen kuukautta. Nyt kestoon on tullut kaksi lisäkuukautta.

Oulun kauppahalli

Valtakunnallisesti arvokas Oulun kauppahalli on valmistunut vuonna 1901.

Halliin on vuosien aikana tehty useita muutoksia ja korjauksia.

Viimeisin remontti kauppahalliin tehtiin vuosina 1994–1995.

Matkailullisesti Oulun kauppahalli on kaupungin tunnetuimpia ja kuvatuimpia elementtejä.

Tuleva peruskorjaus liittyy halliin viereen suunnitellun torihotellin rakentamiseen.

Ilmoita asiavirheestä