Oulun poliisi tutkii Facebookissa tapahtunutta kiusaamista. Facebookin perustettiin hiljattain ryhmä, joka keskittyi muutaman Oulussa asuvan nuoren panetteluun.
Ilmeisesti nuorista miehenaluista koostuva porukka julkaisi kuvia ja tekstejä, joissa herjattiin kiusaamisen kohteena olleita henkilöitä. Ryhmä poistettiin Facebookista tällä viikolla.
Tässä niin kuin niin monessa muussakin pähkähullussa päähänpistossa pätee vanha viisaus, jonka mukaan tyhmyys tiivistyy ryhmässä. Kiusaajaryhmän sivullekin tulvi muutamassa päivässä yli 600 tykkäystä.
Tämä kertoo jotain ajan hengestä. Samantapaista toisten ihmisten selkään puukottamista ilmenee verkon keskustelupalstoilla. Toisia ihmisiä solvataan surutta siellä missä siihen suinkin annetaan tilaa.
Kiusaajakirjoittajia eivät suinkaan ole aina pelkästään nuoret, vaikka nettimaailmaa pidetäänkin enemmän nuorten kuin iäkkäämpien ihmisten areenana.
Vanhemmilla on ensisijainen vastuu siitä, mitä alaikäiset tekevät netissä. Tekniikka on kehittynyt huimaa vauhtia eikä ole tavatonta, että jo alakouluikäisillä alkaa olla älypuhelimia, joilla pystyy liikkumaan kaiken maailman sivustoilla.
Samalla kun vanhemmat antavat tällaisia laitteita lapsilleen pitää opettaa niiden käyttämisen säännöt. Ei riitä, että lapsi omaksuu vain tekniikan. Sen hän yleensä oivaltaakin nopeammin kuin vanhempansa. Yhtä tärkeää on kertoa, mitä saa tehdä ja mitä ei.
Täysi-ikäisten sen sijaan jo pitäisi ymmärtää oma vastuunsa. Näin ei kuitenkaan ole. Ilmiselvästi jotkut mieltävät verkossa käytävän keskustelun sellaiseksi kuin sitä eivät koskisi samat pelisäännöt kuin painettua sanaakin.