Raimo Sum­ma­ses­ta Lei­jo­nien uusi pää­val­men­ta­ja

Suomen jääkiekkoliitto on valinnut miesten A-maajoukkueen seuraavaksi päävalmentajaksi Raimo Summasen, 40. Sopimus on kolmevuotinen.

Suomen jääkiekkoliitto on valinnut miesten A-maajoukkueen seuraavaksi päävalmentajaksi Raimo Summasen, 40. Sopimus on kolmevuotinen.

A-maajoukkueen valmennusryhmään valittiin uutena myös Erkka Westerlund. Valmennusryhmässä jatkavat Hannu Virta ja Jari Kurri. Uusi joukkueenjohtaja on Timo Jutila.

A-maajoukkueen päävalmentajana toimii ensi keväänä Suomessa järjestettävien MM-kisojen yli Hannu Aravirta ja joukkueenjohtajana Heikki Riihiranta.

Uusi päävalmentaja Summanen työskentelee tällä hetkellä SM-liigaa johtavan Helsingin Jokerien päävalmentajana. Hänen sopimuksensa Jokerien kanssa kestää ensi kevääseen. Summanen valmensi Jokerit Suomen mestariksi keväällä 2002 ja on Erkka Westerlundin kakkosvalmentajana voittanut SM-kultaa Helsingin IFK:ssa 1998. Westerlund ja Summanen valmensivat Suomen alle 18-vuotiaat Euroopan mestaruuteen 1997.

Pelaajaurallaan Summanen oli Suomen maajoukkueessa voittamassa maailmanmestaruutta Tukholmassa 1995. Hän voitti myös Suomen mestaruudet Turun Palloseurassa 1993 ja 1995.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä