Mesto Tampere luopuu paikastaan lentopallon naisten Mestaruusliigassa. Luopumisen syynä on pelaajapula.
Mesto pelasi Mestaruusliigassa viime kaudella nousijajoukkueena. Tamperelaisseura säilytti liigapaikkansa karsinnoissa, joissa se löi Puijo Wolleyn otteluvoitoin 3-1.
Mestaruusliiga seurasi Meston toiminnallista ja pelaajatilannetta kevään ja alkukesän aikana ja edellytti seuralta liigalisenssin mukaisia tietoja ja toimenpiteitä elokuun 15. päivään mennessä. Meston tilanne osoittautui sellaiseksi, ettei se pysty liigassa jatkamaan.
Liigahallitus päättää kokouksessaan 22. elokuuta mahdollisista muutoksista tulevan kauden naisten liigakarsintaan. Hallitus päättää myös käytännöstä, jolla kaikkien joukkueiden kotiotteluiden määrä on sama, vaikka sarja pienenikin yhdellä joukkueella.