Monessa koulussa pidättäydytään vielä uudesta oikeudesta tutkia ja ottaa haltuun oppilaan tavaroita.
STT:n soittokierroksella osa rehtoreista kertoi, että he odottavat tarkempia ohjeita siitä, miten uutta lakia pitää soveltaa käytännössä. Useat rehtorit myös sanoivat, ettei tarkastuksille ole ollut tarvetta.
Vuoden alussa voimaan tullut laki antaa opettajalle ja rehtorille oikeuden tutkia oppilaan tavarat ja taskut, jos jonkun turvallisuus on vaarassa. Heillä on myös oikeus ottaa haltuun vaaralliset tai häirintään käytetyt esineet. Äärimmäisissä tapauksissa opettaja ja rehtori saavat käyttää voimakeinoja.
Suutarilan yläasteella Helsingissä uuden lain nojalla on jo otettu haltuun sakset ja papatti. Rehtori Pertti Purhonen on kuitenkin jarrutellut henkilökuntaansa, ettei tulisi ylilyöntejä. Hän odottaa yhteisiä ohjeita lain soveltamisesta.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ on julkaisi omat ohjeensa loppiaisen jälkeen. Opetus- ja kulttuuriministeriö on varannut tälle vuodelle miljoona euroa lakipaketin koulutuksiin. Useille paikkakunnille suuntaava koulutuskierros alkaa ensi kuun alussa.