HS: Pää­kau­pun­ki­seu­dun vat­sa­tau­ti­epi­de­mian läh­teek­si epäil­lään rucolaa

Pääkaupunkiseudulla riehuu vatsatautiepidemia, johon arvioidaan sairastuneen jo 200 ihmistä, uutisoi Helsingin Sanomat.

Pääkaupunkiseudulla riehuu vatsatautiepidemia, johon arvioidaan sairastuneen jo 200 ihmistä, uutisoi Helsingin Sanomat. Sairastuneiden oireita ovat olleet ripuli ja vatsakivut.

Lehden mukaan terveysviranomaiset epäilevät, että tartunnat ovat peräisin pääkaupunkiseudulla toimivan pitopalveluyrityksen tarjoiluista.

Epidemian lähteeksi epäillään Keskon toimittamaa rucolaa.

Keskosta kerrottiin HS:lle, että tartuntoja on aiheuttanut ravintola-alan tukkuliike Kespron 200 gramman rucolapakkaus, jonka viimeinen käyttöpäivä oli 24. elokuuta.

Terveysviranomaiset epäilevät, että tartunnat ovat peräisin pääkaupunkiseudulla toimivan pitopalveluyrityksen tarjoiluista. HS:n haastatteleman Husin apulaisylilääkärin mukaan altistumiset ovat tapahtuneet 19.-20. elokuuta järjestetyissä tilaisuuksissa.

Sairastuneiden oireita ovat olleet ripuli ja vatsakivut. 22:lla on todettu ulosteperäisen ehec-bakteerin aiheuttama infektio. Kukaan ei ole toistaiseksi tarvinnut sairaalahoitoa oireisiinsa.

Suurin osa tartunnoista on tullut Helsingissä, mutta myös Espoossa, Vantaalla ja Kauniaisissa järjestettyjen tapahtumien jälkeen on ilmennyt tartuntoja.

Linkki juttuun

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä