Noronen sai vihdoin pe­liai­kaa

Jääkiekkomaalivahti Mika Noronen sai odottaa kolme ja puoli kuukautta päästäkseen pelaamaan koko ottelun Pohjois-Amerikassa.

Vancouver Jääkiekkomaalivahti Mika Noronen sai odottaa kolme ja puoli kuukautta päästäkseen pelaamaan koko ottelun Pohjois-Amerikassa. NHL-seura Buffalo Sabresin kolmosvahdiksi tällä kaudella vajonnut pelasi Buffalon AHL-seura Rochesterissa keskiviikkona, kun seura hävisi Peorialle 2-3. Noronen saalisti 30 torjuntaa.

Noronen, 26, on kuluvalla kaudella pelannut vain kaksi NHL-ottelua alusta loppuun. Buffalon valmentaja Lindy Ruff on peluuttanut ensisijaisesti Martin Bironia ja Ryan Milleriä maalin suulla. Norosen paikkana on sen sijaan ollut katsomopenkin kuluttaminen.

Norosen sopimus Buffalon kanssa päättyy kauden lopulla. Suomalainen on yrittänyt jo kuukausia saada Buffaloa myymään hänet eteenpäin. Liigan siirtoaika umpeutuu ensi viikon torstaina.

Hurme ja Pettinen AHL:ään

Paluuta NHL-jäille vakavan sairauden jälkeen tekevä Jani Hurme sai uudelta NHL-seuraltaan Anaheim Mighty Ducksilta komennuksen AHL-liigaan Portlandiin. Hurme siirtyi keskiviikkona Atlantasta Yhdysvaltain länsirannikolle.

Myös New York Islandersin puolustaja Tomi Pettinen kiekkoilee jatkossa AHL:ssa Bridgeportin joukkueessa. Pettinen on ollut Islandersin miehistössä suurimman osan kautta, mutta päässyt pelaamaan vain 18 ottelussa. Ilman tehopisteitä NHL:ssä pelannut Pettinen on kuluvan kauden 11 AHL-pelissään antanut kolme maalisyöttöä.

Ilmoita asiavirheestä