Vancouver Olli Jokinen on allekirjoittanut nelivuotisen jatkosopimuksen jääkiekon NHL-liigaseura Florida Panthersin kanssa. Asiasta kertoi kanadalainen televisiokanava Sportsnet torstaina. Lähteen mukaan Jokisen tuoreen kontrahdin arvo on 21 miljoonaa dollaria.
- On suuri helpotus minulle, että sopimus saatiin tehtyä. En tiennyt mitä tapahtuisi, vaikka olinkin toiveikas asian suhteen. Nyt olen erittäin tyytyväinen, Jokinen kertoi.
Jokisen entinen sopimus olisi päättynyt kuluvan kauden päätteeksi ja suomalainen oli joutunut viime aikoina siirtohuhujen kohteeksi. Sopimuksen julkistaminen tuli viime tipassa NHL-liigan tämän kauden viimeisenä mahdollisena siirtopäivänä.
- Tietenkin tämä siirsi historiaan paljon huhuja minusta. Toivoin koko ajan, että saisin jäädä Floridaan. En edes miettinyt missään vaiheessa sitä, että pyytäisin seuraa kauppaamaan minut muualle, Jokinen sanoi.
Asiantuntijoiden mukaan ainakin Stanley cupin voittajasuosikit Ottawa ja Calgary olisivat halunneet ostaa Jokisen riveihinsä. Suomalainen halusi pysyä nykyisessä seurassaan, vaikka lähtö huippuseuroihin olisi tiennyt pääsyä pudotuspeleihin.
Jokinen ei ole vielä NHL-uransa aikana päässyt pelaamaan taalaliigan ratkaisuotteluja runkosarjan päätyttyä ja sama kohtalo näyttäisi olevan edessä tälläkin kaudella.
- Haluan voittaa täällä Floridassa. Meillä on monia hyviä, nuoria pelaajia. Jos saamme tulevaisuudessa hankittua muutaman kovan pelaajan lisää joukkueeseemme, niin voimme edetä pitkälle pudotuspeleissä, painotti Jokinen, joka pelaa viidettä kauttaan Floridassa.
Jokinen, 27, on ollut tällä kaudella joukkueensa paras pistemies 66 (29+37) tehopisteellä ja on samalla esiintynyt kapteenin roolissa. Liigan pistetilastossa suomalainen majailee 15. sijalla.