Nordic Trophy tuo uutta vipinää

Kärpät pelaa ennen 14. syyskuuta alkavaa SM-liigaa yhteensä 9-10 ottelua, joista vain kaksi on puhtaita harjoitusotteluita; 1.8. Rovaniemellä Vaasan Sportia ja 3.8. Oulussa KalPa:a vastaan.

Kärpät pelaa ennen 14. syyskuuta alkavaa SM-liigaa yhteensä 9-10 ottelua, joista vain kaksi on puhtaita harjoitusotteluita; 1.8. Rovaniemellä Vaasan Sportia ja 3.8. Oulussa KalPa:a vastaan. Syy tähän on ensimmäistä kertaa pelattava kahdeksan joukkueen Nordic Trophy, joka pyörähtää käyntiin jo viikon päästä tiistaina 8. päivänä elokuuta.

Kärpät saa kotihalliinsa Raksilaan vieraakseen Ruotsin mestarin Färjestadin (8.8), Frölundan (10.8.) ja TPS:n (15.8.). Vieraissa Kärpät kohtaa Djurgårdenin (22.8.), Linköpingin (24.8.), Tapparan (4.9. Kotkassa) ja HIFK:n (5.9.) Yksinkertaisen sarjan kaksi parasta kohtaavat toisensa 9. syyskuuta pelattava finaalissa paremmin sijoittuneen kotiareenalla.

Lippujen hinnat ovat hieman huokeampia kuin SM-liigassa, sillä esimerkiksi Oulussa paikan päälle pääsee 5-14 eurolla ja Helsingissä kympillä.

Samat kahdeksan joukkuetta ovat mukana myös vuoden kuluttua. Tuolloin Kärpille tulee vastavuoroisesti neljä kotiottelua. (Kaleva)

Ilmoita asiavirheestä