Minne matkustin
Viroon Hiidenmaalle Sörun kylään.
Milloin matkustin
26.7-3.8.2016
Matkareitti
Autolla Oulusta Helsinkiin, siellä auto laivaan ja Tallinnaan, Tallinnasta autolla Rohekulaan ja Rohekulassa auto lauttaan ja lautalla Hiidenmaalle, missä saaren läpi ajo Söruun Hiidenmaan eteläkärkeen.
Majoitus
Vuokrattu merenrantamökki Airbnb:n kautta.
Miten varasin
Omatoimimatkana jokaisen osion erikseen.
Milloin varasin
Heinäkuun alussa.
Ketä matkusti mukana
Ystäväni Regina.
Matkakulut
Matkat noin 500 euroa kahdelta ja majoitus 400 kahdelta.
Matkan plussat
Hiidenmaalla on hieno ja ainutlaatuinen luonto. Vaikka saaren pinta-alasta on 70% metsää, on meren läheisyys aistittavissa. Kaikki nähtävyydet löytää helposti ja ne on hyvin merkittyjä ja paljon katsottavaa löytää poikkeamalla sivuteille.
Matkan miinukset
Mikään ei oikeastaan ollut huonosti. Jos jotain pitäisi mainita, niin lauttarannoissa odottaminen oli aika puuduttavaa.
Millaista perillä
Hiidenmaa on uniikki saari, jossa näkyy vaikutteita sekä Ruotsin vallan että Neuvostoliiton ajoilta. Toisin kuin naapurisaari Saarenmaalla, Hiidenmaalla ei ole isoja turistijoukkoja, vaan omaa rauhaa löytyy. Luonto on lähellä ja saaressa on paljon uimarantoja, missä voi pulahtaa tai jäädä pidemmäksikin aikaa. Auringonlaskut rannalla ovat hienoja ja iltauinti Sörun rannalla pimeyden laskeutuessa on jokaisen koettava itse.
Vinkit
Kannattaa vuokrata pyörät tai tuoda ne mukanaan, niin saa saaresta paljon enemmän irti. Hyvät kengät on must, koska rannalla tulee käveltyä yllättävän pitkiä matkoja. Paikallisia kannattaa jututtaa: Hiidenmaa on tarinoiden kertojien saari ja ainakin tarina pojasta ja vuohesta pitää kuulla paikallisten kertomana. Suurin osa vanhemmasta väestöstä puhuu hyvää suomea.
Hintataso
Hinnat noin 60% Suomen hinnoista.
Tuliaiset
Paikallista osaamista: villaa ja muutama korun.
Muuta
Kannattaa vierailla museoissa ja majakoissa, joiden pääsymaksut ovat edullisia (noin 2 euroa). Majakoista on hienot näkymät saaren yli. Ostoksille Hiidenmaalle ei kannata tulla, saarella on vain päivittäistavarakauppoja.
Menisitkö uudestaan
Kyllä.