Jokerit löi HPK:n

SM-liigan sarjataulukon kärkisijoista kilpaileva Jokerit katkaisi kahden ottelun mittaisen tappioputkensa maanantaina.

Helsinki Jääkiekon SM-liigan sarjataulukon kärkisijoista kilpaileva Jokerit katkaisi kahden ottelun mittaisen tappioputkensa maanantaina. Helsinkiläisjoukkue löi kotikaukalossaan taulukon kellarikerrokseen jumittuneen HPK:n 5-2 (3-1, 0-1, 2-0). Kaksi kuukautta sitten Kerho oli onnistunut viemään pisteet joukkueiden kohtaamisesta Hämeenlinnassa kahden maalin erolla.

Jokerit eteni voittoon vastustajaa paremmalla viimeistelytaidolla, jota se avitti rakentamalla paljon tilanteita aivan maalivahti Teemu Lassilan tontin tuntumaan. Kerho harasi sitkeästi vastaan, mutta sen ykkösketju Jonas Anderson-Emil Lundberg-Joonas Vihko sai turhan vähän apuja muulta ryhmältä.

Avauserässä Lundberg pysäytti pelaajaruuhkan takaa laukomallaan 2-1-kavennuksella Jokerien paraatimarssin kohti voittoa. Kamppailun puolivälissä, ajassa 29.14, Andersson puolestaan sai kiekon ylivoimapelissä maalivahti Jussi Markkasen taakse ja tilanne oli 3-2.

Isäntien niukka maalin johto säilyi pitkälle päätöserään. Kerhollakin oli jaksolla etsikkoaikansa, sillä helsinkiläisryhmälle räpsähti kaksiminuuttisia.

Jokerien keskushyökkääjä Ossi Saarinen onnistui vasta 53. minuutilla helpottamaan kotijoukkueen urakkaa, kun hän viimeisteli liigakauden avausmaalinsa siirtäen Jokerit 4-2-karkuun.

Kamppailun lopussa HPK haki onnistumista ilman maalivahtia, mutta se kostautui. Jokerien kultakypärä Ville Leino pääsi läpiajoon ja laukoi 5-2-osuman vartioimattomaan maaliin. Osuma oli Leinolle illan toinen, nyt hänellä on koossa 27. ottelusta huikeat tehopisteet 15+23=38.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä