Tuiran kirkko on auki asun­not­to­mien yönä, kä­vi­jöil­le tar­jol­la keittoa

Tuiran kirkko on auki läpi yön ensi viikon maanantaina 17. lokakuuta.

Tuiran kirkko on auki läpi yön ensi viikon maanantaina 17. lokakuuta, jolloin vietetään asunnottomien yötä. Kirkon ovet ovat avoinna tiistaiaamuun 18. lokakuuta kello 8 saakka.

Maanantai-iltana kirkossa tarjotaan keittoa kello 18–20, ja voileipiä on tarjolla koko yön ajan. Tasatunnein kirkossa luetaan Raamatun tekstejä.

Asunnottomien yön päätapahtuma järjestetään Oulussa Rotuaarilla maanantaina kello 16–22. Tapahtuman taustalla on yhteistyöverkosto, jossa on mukana seurakuntien lisäksi Oulun kaupungin hyvinvointipalvelut ja järjestöt.

Tapahtuman yhteydessä järjestetään Kinttaat kaverille -vaatekeräys, jossa kerätään miesten lämpimiä takkeja, kaulahuiveja, päähineitä ja käsineitä. Vaatteita lahjoitetaan tapahtuman aikana niitä tarvitseville.

Tapahtuma järjestetään nyt toisen kerran. Sen taustalla on Asunnottomien yö -kansalaisliike, joka tukee jokaisen perusoikeutta vakinaiseen asuntoon ja omaan kotiin

Ilmoita asiavirheestä