Kolumni

Karhu heräsi unil­taan

Kärpät vaelteli täydessä yössä neljän puolivälieräottelun ajan. Katsomoon näytti, että oululainen kultajuna on tänä keväänä kaikkea muuta kuin kultajuna. Ilves vei kaukalossa, ja Kärpät tyytyi vain ihmettelemään tamperelaisten menoa.

Kärpät vaelteli täydessä yössä neljän puolivälieräottelun ajan. Katsomoon näytti, että oululainen kultajuna on tänä keväänä kaikkea muuta kuin kultajuna. Ilves vei kaukalossa, ja Kärpät tyytyi vain ihmettelemään tamperelaisten menoa.

Viidennessä puolivälierässä asetelma keikahti päälaelleen. Ensimmäisen kerran tämän kauden pudotuspeleissä kärppäjoukkue oikeasti tahtoi voittaa. Jokainen pelaaja oli valmis antamaan kaikkensa ja uhraamaan kroppansa oman joukkueen menestyksen puolesta. Ilvekselle ei jäänyt taistossa sanansijaa.

Suurin mestarisuosikki joutui kaivamaan taistelutahtonsa syvältä. Vasta tiistain tappio-ottelun jälkeinen yöllinen kriisipalaveri herätti pohjoisen poppoon omalle tasolleen.

On vaikea kuvitella, että Ilves - niin hienot pudotuspelit kuin se onkin pelannut - enää pystyisi tosissaan haastamaan Kärppien tähtisikermää.

Runkosarjan kärkinelikosta ainoastaan Blues pystyi selvittämään puolivälierävaiheen alta pois ilman suurempaa vaivannäköä. Auttamattoman hidas ja pelaajamaterialtaan kapoinen HIFK onnistui rimpuilemaan espoolaisten vauhdissa mukana avausottelun ajan, sen jälkeen kaukalossa oli käytännössä vain yksi joukkue.

Hyvässä kevätvireessä porskuttava Blues saa muihin välieräjoukkueisiin nähden pienoisen edun, sillä se pääsee nyt rauhassa lataamaan akkujaan ja parantelemaan vammojaan.

Kahdesta muussa otteluparissa jatkaja on melkoinen kysymysmerkki. Marko Jantunen ajoi keskiviikon jatkoaikamaalillaan entisen seuransa, Jokerit, tukalaan rakoon. Henkinen yliote siirtyi sarjassa Pelicansille, eikä Lahdessa puutu perjantai-iltana tunnelmaa.

Tappara näyttää kellistävän JYP:n juuri niin niukasti kuin odotettiinkin. Kirvesrintojen vahvuus on vankkumaton kokemus ja vahva kotipelaaminen. Todennäköisesti puolivälieräsarja ratkeaakin vasta seitsemännessä ja samalla ratkaisevassa ottelussa Tampereella.

Teemu Wilenius
teemu.wilenius@kaleva.fi