Va­paa­vuo­ri ei usko Krimin kriisin vai­kut­ta­van Fen­no­voi­maan

Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) ei usko, että Ukraina-kriisi vaikuttaa Fennovoiman ja venäläisen Rosatomin yhteistyöhön.

Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) ei usko, että Ukraina-kriisi vaikuttaa Fennovoiman ja venäläisen Rosatomin yhteistyöhön. Vapaavuori sanoo blogissaan, että ydinvoimahankkeen kytkemisessä akuuttiin kansainvälispoliittiseen tilanteeseen tulee käyttää tavanomaista huolellisempaa harkintaa.

- Krimin tilanteella ei suuresta vakavuudestaan huolimatta ole suoraa vaikutusta venäläishankkeisiin Suomessa eikä suomalaishankkeisiin Venäjällä. Sama koskee tällöin myös Fennovoiman hanketta ja yhtiön yhteistyötä Rosatomin kanssa, Vapaavuori sanoo.

Ministerin mielestä vasta kansainvälisen tilanteen kiristyessä riittävän pahasti sillä voi olla heijastusvaikutuksia konkreettisiin taloussuhteisiin ja investointeihin.

Ilmoita asiavirheestä