Suomen 18-vuo­tiai­den MM-haa­ve kaatui tap­pioon

Suomen alle 18-vuotiaiden miesten koripalloilun EM-kisat Turkin Samsunissa päättyivät 72-95-tappioon Bosnia-Hertsegovinalle ottelussa sijoista 5-8.

Suomen alle 18-vuotiaiden miesten koripalloilun EM-kisat Turkin Samsunissa päättyivät 72-95-tappioon Bosnia-Hertsegovinalle ottelussa sijoista 5-8. Samalla kaatuivat suomalaisten toiveet MM-kisapaikasta, sillä EM-kisojen viisi parasta saavat paikan 19-vuotiaiden ensi vuoden MM-kisoihin.

Bosnia-Hertsegovina ratkaisee MM-paikan saajan ottelussa Espanjaa vastaan.

Suomen paras pistemies oli Edon Maxhuni, joka keräsi 18 silmää Elias Valtosen ja Vili Nymanin tyytyessä kahteentoista pisteeseen. Dzanan Musa nakutti voittajille 28 pistettä.

- Totta kai se on pettymys, että nyt ovi MM-kisoihin sulkeutui. Mutta vielä suurempi pettymys on se, että miten me tänään esiinnyimme kentällä. Koripallo on tapojen peli ja Bosnia-Hertsegovina paljasti tänään julmasti, että meillä on vielä liikaa huonoja tapoja, Suomen päävalmentaja Jyri Lohikoski sanoi tiedotteessa.

Ilmoita asiavirheestä