Ber­lii­nin muurin jään­teil­lä muis­tel­tiin kii­tol­li­si­na, mutta myös va­roi­tet­tiin tu­le­vas­ta – Bileet jat­ku­vat Bran­den­bur­gin por­til­la

Länsi- ja Itä-Berliinin erottaneen muurin murtumisesta tuli tänään kuluneeksi tasan 30 vuotta.

Brandenburgin portilla pidetyt "muuribileet" näkyivät illan pimetessä kauas. Berliinin muurin jäänteillä otetaan enää muistokuvia. Muurin murtumisesta tuli eilen kuluneeksi tasan 30 vuotta. Saksan, Puolan, Tsekin ja Unkarin presidentit asettivat lauantaina kukkia Berliinin muurin muistomerkille. Arvioiden mukaan idästä länteen pyrkineitä ihmisiä kuoli vuosien 1961 ja 1989 välillä jopa satoja. Muurin muistomerkillä heitäkin muistetaan.
Brandenburgin portilla pidetyt "muuribileet" näkyivät illan pimetessä kauas.
Brandenburgin portilla pidetyt "muuribileet" näkyivät illan pimetessä kauas.
Kuva: OMER MESSINGER

Länsi- ja Itä-Berliinin erottaneen muurin murtumisesta tuli tänään kuluneeksi tasan 30 vuotta.

Saksa juhli lauantaina Berliinin muurin murtumisen 30-vuotispäivää.

Länsi- ja Itä-Berliinin erottanut ja kylmän sodan symboliksi noussut muuri kaatui Itä-Euroopan vallankumousaallossa vuonna 1989. Länsi- ja Itä-Saksa yhdistyivät vuotta myöhemmin.

– Muistelemme syvällä kiitollisuudella 30 vuoden takaisia tapahtumia, sanoi Saksan liittopresidentti Frank-Walter Steinmeier.

Arvioiden mukaan idästä länteen pyrkineitä ihmisiä kuoli vuosien 1961 ja 1989 välillä jopa satoja. Muurin muistomerkillä heitäkin muistetaan.
Arvioiden mukaan idästä länteen pyrkineitä ihmisiä kuoli vuosien 1961 ja 1989 välillä jopa satoja. Muurin muistomerkillä heitäkin muistetaan.

– Ilman puolalaisten, unkarilaisten, tsekkien ja slovakkien rohkeutta ja vapaudentahtoa Itä-Euroopan rauhanomaiset vallankumoukset ja Saksan yhdistyminen eivät olisi olleet mahdollisia.

Juhlallisuuksiin osallistuivat Puolan, Tsekin ja Unkarin presidentit, jotka muistojuhlassa asettivat ruusut muurin jäännöksille.

Steinmeier huomautti kuitenkin, että poliittinen kuohunta jatkuu ja tulevaisuus on epävarmempi kuin kenties koskaan.

– Liberaalia demokratiaa haastetaan ja kyseenalaistetaan, hän sanoi ja kehotti taisteluun yhtenäisen Euroopan puolesta.

Saksan, Puolan, Tsekin ja Unkarin presidentit asettivat lauantaina kukkia Berliinin muurin muistomerkille.
Saksan, Puolan, Tsekin ja Unkarin presidentit asettivat lauantaina kukkia Berliinin muurin muistomerkille.

Ulkoministeri Heiko Maas vetosi myös yhtenäisyyteen ja kehotti ihmisiä pääsemään yli kansallisista tabuista erityisesti Saksassa.

– Valta on siirtymässä pois Euroopasta, autoritääriset hallinnot nousevat, Yhdysvallat katsoo yhä selvemmin sisäänpäin ja kansainvälinen laki menettää otettaan.

"Eurooppalaiset arvot eivät ole itsestäänselvyys"

Itä-Saksassa kasvanut liittokansleri Angela Merkel puhui puolestaan muistotilaisuudessa Berliinin Sovituksen kappelissa.

Hän sanoi, että Euroopan perustavaa laatua olevat arvot – vapaus, demokratia, yhdenvertaisuus, oikeusvaltioperiaate ja ihmisoikeuksien kunnioittaminen – eivät ole itsestäänselvyyksiä.

– Niihin on puhallettava henkeä ja niitä on puolustettava uudelleen ja uudelleen, Merkel julisti.

Berliinin muurin jäänteillä otetaan enää muistokuvia. Muurin murtumisesta tuli eilen kuluneeksi tasan 30 vuotta.
Berliinin muurin jäänteillä otetaan enää muistokuvia. Muurin murtumisesta tuli eilen kuluneeksi tasan 30 vuotta.

Juhlallisuudet vaihtuivat vapaamuotoisemmiksi illalla, kun muurin muistobileet alkoivat Brandenburgin portilla.

Siellä esiintyjinä olivat muun muassa Daniel Barenboimin johtama Staatskapelle Berlin -orkesteri sekä legendaariseksi sanottu DJ WestBam.

Ilmoita asiavirheestä