HIFK suuntaa voi­ma­sa­nal­la kauteen

Helsingin IFK:lla ei ole ollut paljon ilonaiheita ennen miesten jalkapalloliigan alkua.

Helsingin IFK:lla ei ole ollut paljon ilonaiheita ennen miesten jalkapalloliigan alkua. Suomen cupissa urakka loppui nopeasti, ja matalalentoa nähtiin myös harjoituspeleissä.

Tuska on ilmeinen, kun päävalmentaja Antti Muurinen kuvaili liigan media-avauksen juonnetussa osiossa HIFK:n kevättä voimasanalla. Kerta lienee ensimmäinen, kun herrasmiesmäinen Muurinen on kiroillut julkisesti.

Tuttu positiivisuus kuitenkin palasi nopeasti Muurisen puheeseen kahdenkeskisissä haastatteluissa.

- Olemme saaneet loukkaantuneita pelaajiamme takaisin, joten tilanne on muuttunut viime päivinä paljon paremmaksi.

HIFK:n pelin sielu on keskikenttäkonkari Mika Väyrynen, jonka loukkaantuminen olisi HIFK:lle valtava takaisku.

Etenkin helsinkiläisryhmän keskuspuolustus on kokenut muutoksia, kun Juho Pirttijoki suuntasi Ruotsin pääsarjaan ja Tuomas Aho sekä Jukka Sinisalo lopettivat.

- Talvikausi oli aika rikkonainen ja mollivoittoinen, mutta kun jätkät tulevat pikkuhiljaa lasaretista pois, niin ihan kiva kausi tästä tulee, Väyrynen uskoo.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä