Mainos

Qstockin päälavan paikka vaihtuu

Qstockin päälavan sijainti muuttuu. Lavan suunta on ensi kesänä viistosti Kuusisaareen päin. Järjestäjien mukaan päälavan alueesta tulee toimivampi, kun esiintymispaikka sijoitetaan Raatin kentän kaupunginpuoleiselle laidalle.

Näin sijoittuvat Qstockin viisi lavaa Raattiin ja Kuusisaareen. Edessä alhaalla päälava ja taaimmaisena rantalava. Raatin kentälle pystytetään myös teltta. Heinäkuun lopulla järjestettävä kaksipäiväinen tapahtuma kerää noin 20 000 hengen yleisön. Näin sijoittuvat Qstockin viisi lavaa Raattiin ja Kuusisaareen. Edessä alhaalla päälava ja taaimmaisena rantalava. Raatin kentälle pystytetään myös teltta. Heinäkuun lopulla järjestettävä kaksipäiväinen tapahtuma kerää noin 20 000 hengen yleisön.
Näin sijoittuvat Qstockin viisi lavaa Raattiin ja Kuusisaareen. Edessä alhaalla päälava ja taaimmaisena rantalava. Raatin kentälle pystytetään myös teltta. Heinäkuun lopulla järjestettävä kaksipäiväinen tapahtuma kerää noin 20 000 hengen yleisön. Näin sijoittuvat Qstockin viisi lavaa Raattiin ja Kuusisaareen. Edessä alhaalla päälava ja taaimmaisena rantalava. Raatin kentälle pystytetään myös teltta. Heinäkuun lopulla järjestettävä kaksipäiväinen tapahtuma kerää noin 20 000 hengen yleisön.
Qstock  20.5.2009 | Päivitetty 24.6.2009 | Petri Laukka Muuta tekstin kokoa -+

Qstockin päälavan sijainti muuttuu. Lavan suunta on ensi kesänä viistosti Kuusisaareen päin. Järjestäjien mukaan päälavan alueesta tulee toimivampi, kun esiintymispaikka sijoitetaan Raatin kentän kaupunginpuoleiselle laidalle.

"Alue toteutuu nyt kuten viime vuonna sen olisimme halunneet olevan. Viime kesänä todettiin etenkin päälavan alueessa parantamisen varaa. Nyt tehdään kaikki paremmin", sanoo festivaalin suunnittelusta vastaava Pekka Leskinen.

Qstockiin tulee viisi esiintymislavaa. Hiekkarannalla järjestetään Real Deal Beach Party, jossa esiintyy muun muassa rap-muusikoita. Runsaasti kehuja saanut Happiteltta jää pois tänä vuonna. Telttalava siirtyy Raatin kentälle.

"Trank-yhdistyksen rivit ovat harventuneet vuosien aikana. Heillä ei ollut enää voimavaroja toteuttaa Happitelttaa. Sama teltta on nyt valjastettu edelleen pääasiassa vaihtoehtoisen musiikin näyttämöksi", Leskinen kertoo.

Festivaalin aikana Raatin ja Kuusisaaren alueelle ei pääse autolla. Raatintie suljetaan, mutta edustalle jätetään takseille pyörähdyspaikka. Polkupyörät kannattaa jättää kaupunkiin, sillä pyörille ole enää varattu parkkipaikkaa.

Qstockiin muodostetaan eteisalue, jonne pääsee rannekkeella ja ajoluvallisella autolla. Kevyen liikenteen väylä laitureitten edessä jätetään vapaaksi kulkea.

"Kaikille Pikisaaren asukkaille tulemme jakamaan ajoluvan, jolla pääsee ajamaan eteisalueen läpi."

Raatissa on meneillään maansiirtomyllerrys, joka keskeytetään Qstockin ajaksi. Projektijohtaja Petri Harju ISS Proko Oy:stä kertoo, että urakoitsijan varastona ollut päälavan seutu tyhjennetään hyvissä ajoin ennen festivaalin alkamista.

"Työsuunnitelma on tehty siten, ettei Raatin remontista pitäisi olla haittaa festivaalille", Harju sanoo.

Raatin stadionin ja uimahallin remontit valmistuvat syksyllä 2010. Parkkipaikat ja harjoituskenttä vuotta myöhemmin.

Qstock järjestetään Oulussa 24.-25.7.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

20/32 kommenttia

allu
24.5.2009 10:41

Ei löydy Oulusta enää elektronisen musiikin kulttuuria, joka Happi-porukan korvaisi. RIP Happiteltta ja muut kinkerit.


Lukija
21.5.2009 15:35

Rock loppuu jos ydinsota syttyy!


Lukija
20.5.2009 23:18

""Trank-yhdistyksen rivit ovat harventuneet vuosien aikana. Heillä ei ollut enää voimavaroja toteuttaa Happitelttaa" Nyt kitisijöitten pitäs hypätä ite mukaan Trank-yhdistykseen jotta ens vuonna saisitte happiteltan takaisin." Pakkoko se on juuri Trankin järjestämä olla?


kipu
20.5.2009 20:04

Vai että huumejuhla ja nuorison ryyppäystapahtuma? hah. Itse en ainakaan vielä ole huumeisiin törmännyt Qstockissa ja nuorisokin ryyppää alueen ulkopuolella. Hienoa että Oulussa järjestetään näinkin isot festarit!


SOUVARI FANI
20.5.2009 16:46

JEE PARTURIN KAUTTA HIETASAAREEN


Lukija
20.5.2009 16:13

"Mikäli näistä Oxegenin esiintyjistä olis edes yhden saanut niin olisi saattanut QStock olla jopa menestys " Mietippä vähän "hieman pettynyt", viime vuonna Qstock teki aika ison ja rohkean vedon kun otti Manicsit, kuitenkin niitä ennen esiintynyt Amorphis veti isomman yleisön, puhumattakaan PMMP:stä jne. Aika rajua huomioiden että Manics maksoi qstockille 6 numeroisen summan rahaa.


Lukija
20.5.2009 15:57

Miksi te itkette tuosta happiteltasta täällä tietämättä mitä tulee tilalle? Kaikki loppuu joskus ja jotain uutta tulee tilalle, kentis jotain parempaa. Sen oli jo aikakin muuttua minun mielestä


Meteli ei ole ikuista.
20.5.2009 15:47

Jos joutuu parina iltana valvomaan peräti puolille öin metelin takia, niin on asiat hyvin.


Niin kerta
20.5.2009 15:04

Hei! Miettikääpä millaisia Humppahelevetti-juhlia Oulun Torilla ja Rotuaarilla vietetään kaikki kesät joka viikonloppu keskustan asukkaisen kiusaksi! Kuusrock ja Qstock-festivaalit ovat aina olleet siististi sivummalla omalla paikallaan rauhassa.


Rokkivaari
20.5.2009 14:56

Nyt ku ylikiiminki kuuluu Ouluun q stockin vois pitää nuijanmiesten lavalla.


Juudas
20.5.2009 14:56

"Trank-yhdistyksen rivit ovat harventuneet vuosien aikana. Heillä ei ollut enää voimavaroja toteuttaa Happitelttaa" Nyt kitisijöitten pitäs hypätä ite mukaan Trank-yhdistykseen jotta ens vuonna saisitte happiteltan takaisin.


Plaah
20.5.2009 14:31

Jooh, eipä tule lippua hankittua kun ei ole Happitelttaa tänä vuonna. Ihan pliisu tarjonta muuten. Olisitte nyt vastaavanlaisen tahon hommanneet sinne väsäämään teemallista ja tyylillistä jatkoa Happiteltalle, kun sehän kyllä tiietään kuinka "vaihtoehtoista" musiikkia siellä teltassa tänä vuonna tulee...


Rokki pois kaupungista
20.5.2009 14:28

On se järkyttävää, kuinka moisia huumejuhlia saadaan pitää vuodesta toiseen keskellä kaupunkia. Miksi asialle ei tehdä mitään? Me Tuiran ja Toivoniemen asukkaat saamme kärsiä mielettömästä metelistä ja maksamme siitä kovan hinnan yöunien menetyksenä.


Hieman pettynyt
20.5.2009 14:04

Happi telttaa jään kyllä kaipaamaan kovasti. Siellä oli usein niitä oikeasti maailman ykkösnimiä ja muita ajankohtaisia ilmiöitä. Muutenhan tänä(kin) vuonna paikalle on ruodattu lähinnä enemmän ja vähemmän väsyneitä vanhoja pieruja hevi haaroilla. Jotka sitä paitti taitaa olla ko. viikonloppuna porissa. Mikäli näistä Oxegenin esiintyjistä olis edes yhden saanut niin olisi saattanut QStock olla jopa menestys <http://www.oxegen.ie>


Elektroninen musiikki kunniaan
20.5.2009 14:00

Happiteltan poisjäänti varmisti sen että liput jäävät tänä vuonna ostamatta. Harmi.


Musiikin ystävällinen kasvo
20.5.2009 13:37

Happiteltan poisjäänti tarkoittaa että hyvää alternativea ei ole tarjolla, eikä loppuillan riemukkaita tansseja.


Lukija
20.5.2009 13:32

Eipä varmaan tule tänä vuonna Qstockiin lähdettyä, kun ei ole Happitelttaakaan. :(


pepe
20.5.2009 13:28

Eihän kaupungissa yöllä saa soittaa joten melusta valittajien on aivan turha ruikuttaa. Luulisi että oltaisiin tyytyväisiä kun saadaan parin päivän tauko koneiden mylläämiseen ja tilalle musiikkia.


Cloaca Maxima
20.5.2009 13:01

Mutta eihän happiteltan poisjäänti tarkoita sitä, etteikö alternativea olisi tarjolla.


Musiikin ystävällinen kasvo
20.5.2009 10:19

RIP HAPPITELTTA :( jää lippu ostamatta, ilman Happea Qstock on vain perus rock festari muiden joukossa.


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Qstock Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös