Liikennejärjestelyt muuttuvat Raatintien, Kuusisaaren ja Toivoniemen välillä. Kevyen liikenteen väylät on tällä alueella suljettu festivaalin aikana. Tämän lisäksi Lohitie suljetaan autoliikenteeltä Raatinkentän ja Pursitien välillä.
Kuusisaareen sallitaan huolto- ja esiintyjien ajo.

Kommentoi
Joo, kartalla olisi hyvä näyttää mitkä tiet on suljettu. Oikea meininki, nuorille pitää olla rock ja muita tapahtumia tässä kaupungissa. Tutustukaa vanhemmat näihin nuorten tapahtumiin, ne on ihan jees juttuja. Kaikkea ei tarvitse kieltää, mistähän ne nuoret saavat mallin siihen juomiseen, ihmettelen vaan, ei ne sitä ole ihan itse keksineet...
Ensimmäinen qstock joka jää väliin. Aluksi kiinnosti uutuuttaan, sitten omaperäisen ohjelmiston takia. Nyt uutuus ja ohjelmiston omaperäisyys on muisto vain.
Lukia 16:22 "Menisi koko tapahtuma jo matkoihinsa! Pelkkää roskaa, joka aikeuttaa kaupungille huomattavia kuluja ja ongelmia. " Tuskin kaupunki tästä huvista on mitään maksanut.
"Ne, keitä ahdistaa, voivat pysytellä tuon viikonlopun ajan kotona." Mieluusti. Toivoniemessä asuvien vain vähän vaikea paeta mölyä koteihinsa. Jotkut ne tekee töitä viikonloppunakin eikä siksi viitsisi kuunnella lapsien kännimöykkää aamuun asti. Muutenkin koko tapahtuman taso laskenut ja bändit on yhtä samaa höttöä. Onneksi tämä on vain kerran vuodessa.
Miten ´täällä kotona´ voi istua, s*nallisessa mölyssä?
Ja montakohan qstockin juhlijaa kekkuloi Raatin työmaamontussa ympäripäissään ja naama ruvella? Ihan joka asiaa ei voi holhota, joten jos ei oma järkikulta ole paikalla niin sitten sinne työmaalle vaan..
Miksi ihmisiä kiusataan tuollaisella järjestelyllä?
Menisi koko tapahtuma jo matkoihinsa! Pelkkää roskaa, joka aikeuttaa kaupungille huomattavia kuluja ja ongelmia.
Juu, siitä vaan yhteispäivystykseen hakemaan vähän lisävoimanappeja. Taitaapi ahistaa maailma muutoinkin jos kaksi päivää vähän laveampaa kulttuuria kesässä tekee maailmanlopun. Mitä huumeisiin tulee, niitä varmasti löytyy jos hakemaan aletaan mutta ihan toinen juttu onkin löytyykö niitä suhteellisesti sen enempää kuin keskivertopaikallisräkälän nurkilta tai rotuaarilta. Hieno juttu että tällainenkin tapahtuma meille on tarjolla, toivottavasti säät suosisivat.
Joku Qstockilainen yritti varastaa minulta lompakon viime vuonna. Muuten kiva tapahtuma. Roistot vain pitäisi saada sieltä pois
Kaikkien kaupunkien järjestyssäännöt on kumottu lailla noin 5 vuotta sitten. Niiden nojalla on siis paha kieltää yhtään mitään.
Voi ei, voi ei, voi hyvä ihme, nyt joudutaan kiertämään monta sataa metriä kauempaa!! Ja sitten pitää vielä kuunnella musiikkia, tuota paholaisen propagandaa!! Voi miten meidän pienten oululaisten nyt käy?!
Täällä taas harrastetaan tuota suomalaisten rakkainta harrastusta, valittamista. Ahdasmielistä porukkaa kertakaikkiaan.. Onkohan muualla suomessa samanlainen asenne festareita kohtaan vai eikö oulu vain ole tarpeeksi sivistynyt?
Joku kirjoitti, että "sekoittaa koko liikenteen!" hohhooo, la-su yks pätkä KEVYENLIIKENTEEN väylää, jo on iso juttu joillekin. Tekis mieli.... kuristaa joku. Siis kaksi päivää, KOITTAKAA KESTÄÄ!!!!!!!!!!! Kuusisaaressa nähdään, joka kesä!
Qstock kieltää? pyh, kirkot ja suviseurat kieltoon
Onpa kyllä tiukkapipoista porukkaa, ei voi muuta sanoa. Ite ainakin meinaan nauttia festarista aivan täysillä ja hyvässä seurassa. Niitä jotka kyseinen tapahtuma ärsyttää voivat istua sitten kotona ja olla vaikka toistaiseksi tylsiä. Hyvää festariviikonloppua vaan kaikille!
Miten te jaksatte koko ajan valittaa???
Tuo mölyrokkiörvellyssekoilutilaisuus se sotkee joka kesä niin liikenteen kuin ympäröivät puistotkin. No, eiköhän siitäkin harmista yli selvitä, haetaan vaikka lääkäriltä rauhoittavia.
Minä poika aijon olla kännissä.
Onko se kuustok jokin varpaanvälijuttu? Miksi sellaisella sitten sotketaan koko kaupungin liikenne? Tommoset jutut pitää viedä johonkin syrjäkulmalle korpeen missä eivät häiritse järkeviä ihmisiä!