Vajaa kaksi viidesosaa suomalaisista haluaisi kuntien panostavan syksyn kunnallisvaalien jälkeen alkavalla vaalikaudella ensisijaisesti terveydenhuoltoon. Viidesosa valitsisi ennen muuta vanhustenhuollon. Kaikille muille asioille jää tuntuvasti vähemmän kannatusta kansalaisten mielissä.
Tulokset ilmenevät Suomen Tietotoimiston Suomen Gallupilla teettämästä kyselytutkimuksesta. Miesten ja naisten mielipiteiden välillä näyttää olevan jonkin verran eroja. Naiset panostaisivat miehiä enemmän terveydenhoitoon ja vanhustenhuoltoon. Miehet ovat huolissaan kuntien liikenneväylien kunnosta useammin kuin naiset.
Nuoret alle 25-vuotiaat poikkeavat muista siinä, että heidän keskuudessaan on keskimääräistä enemmän niitä, jotka antavat ohjeeksi panostaa huono-osaisten asemaan eli toimeentulotukeen. Eri puolueiden kannattajien kesken erot ovat melko vähäisiä.
Tutkimus toteutettiin puhelinhaastatteluna 9.-14. kesäkuuta. Haastatteluja tehtiin 1 000. Tulosten virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaan tai toiseen.