Näiden menetysten myötä Kärpät heikkenee merkittävästi, sillä sekä Viuhkola että Boumedienne kuuluivat mestarijoukkueen avainpelaajiin. Myös Mika Pyörälän lähtö Ruotsin elitserienin Timråhon, ja Viktor Ujcikin paluu Tshekkiin voidaan laskea isoiksi menetyksiksi.
Tosin siirtomarkkinat ovat edelleen hyvin levällään, ja Kärppien haaviin saattaa tarttua vielä isojakin vonkaleita. Tähän mennessä Kärpät on hankkinut muualta kolme hyökkääjää; Kristian Kuuselan (MoDo), Timo Vertalan (HV-71) ja Ondrej Kratenan (Sparta Praha).
Boumedienne yritti ensimmäistä läpimurtoa NHL:ään vuosina 2000-2004, mutta tilille kirjattiin yhteensä vain 47 ottelua New Jerseyssä, Tampassa ja Washingtonissa. Tehopisteitä kertyi 4+12=16.
Kärpissä Boumedienne voitti kaksi Suomen mestaruutta; 2005 ja 2007. Hänellä oli jatkosopimus Kärppien kanssa myös ensi kaudeksi, mutta tällaisissa tapauksissa NHL-sopimukset jyräävät yli.