Opetusministeri Henna Virkkunen (kok.) on ilmaissut huolensa sukupuolten välisestä erottelusta koulussa ja työelämässä. Ministerin asettaman työryhmän tavoitteena on pohtia, miten segregaatiota eli sukupuolierottelua voitaisiin lieventää ja tasa-arvoa vahvistaa niin perusopetuksessa kuin opettajien ja lastentarhanopettajien koulutuksessakin.
Eilen tiistaina työnsä aloittaneen työryhmän vetäjänä toimii Opetushallituksen ylijohtaja Petri Pohjonen.
Pohjonen ei halua vielä työn alkuvaiheessa ottaa kantaa siihen, mikä koulumaailman tasa-arvon toteutumista eniten heikentää. Läpikäytäviä asioita ennen työn päättymistä on kuitenkin paljon.
Tyttöjen ja poikien koulumenestystä tutkinut kasvatustieteen professori Elina Lahelma Helsingin yliopistosta huomauttaa, että mediassa koulumenestystä kuvaavat jutut korostavat sukupuolieroa voimakkaasti.
Uutisten otsikoissa kerrotaan usein hyvin koulussa menestyvistä tytöistä ja huonosti menestyvistä pojista. Yksi tutuimmista esimerkeistä on kansainvälinen PISA-tutkimus, jossa suomalaisten tyttöjen kerrotaan menestyvän paljon poikia paremmin lukutaidossa, ja poikien taas hieman tyttöjä paremmin matematiikassa. Usein jää kertomatta, että suomalaiset pojat menestyvät kuitenkin lukutaidossa keskimäärin paremmin kuin pojat muissa maissa.
"Sukupuoliero on helpoin ja keskeisin muuttuja koulumenestyksen arvioinnissa. Kaikki me kuitenkin tiedämme, etteivät kaikki tytöt ole kaikkia poikia parempia koulussa", Lahelma sanoo.
Lahelman mukaan sukupuolieron rinnalla tärkeää olisi tarkastella myös eroja tyttöjen kesken ja eroja poikien kesken.
Maailma sukupuolittuu hyvin vahvasti jo siinä vaiheessa, kun lapsi on vielä vauva. Tämä näkyy esimerkiksi kauppojen lelu- ja lastenvaateosastoilla, joissa sukupuolten välille tehdään vahvaa eroa tarjoamalla tytöille punaista väriä ja pojille sinistä.
Lahelman mielestä koulun tehtävä olisi haastaa tätä erottelua. Yksi keino olisi tarkastella oppimateriaaleja.
"Väitetään, ettei oppikirjoissa enää esiinny sukupuolistereotypioita. Tutkimukset kuitenkin viittaavat siihen, että miesten maailma on niissä naisten maailma vahvemmin esillä."