Kotimaa 25.10.2009 

Susi tappoi hirvikoiran Limingassa

Susi on tappanut hirvikoiran Limingassa. Koira jäi lauantai-iltana haukkumaan hirveä metsään ja löytyi sunnuntaiaamuna syötynä Temmesjokilatvan alueelta.

Varma tapaus, toteaa Limingan seudun riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Markku Halonen. "Äskettäin sudet tappoivat kaksi hirveä noin kymmenen kilometrin päässä paikasta, jossa koira nyt tapettiin. Siinä ne ovat pyörineet jo pitemmän aikaa."

Varmaa tietoa alueella liikkuvan lauman koosta ei ole, sillä jälkiä ole pystytty laskemaan lumen puutteen vuoksi. Halosen mukaan lauma pyörii noin 30 kilometrin säteellä. Samoja susia on todennäköisesti tavattu Siikalatvalla Kestilässä ja Vaalassa Pelsolla saakka.

Halosen tiedossa ei ole, että kyseinen lauma olisi tappanut koiria aiemmin. Viimeisin Halosen tuntema tapaus on Vihannista viime syksyltä, mutta silloin asialla eivät välttämättä olleet samat sudet. "Kestilän ja Pyhännän seudulta tulee koko ajan uusia."

Halonen varoittaa päästämästä koiria irti metsään susilauman liikealueella ennen kuin lumi tulee, ja koiran jälkiä pystytään varmasti seuraamaan. "Ainakaan itse en päästäisi."

Toisaalta Halonen huomauttaa, että susi tappoi hirvikoiran seudulla, jossa hirvenmetsästys ilman koiraa on todella hankalaa. "Se on tietöntä taivalta."


Kaleva 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
TUOREIMMAT KOMMENTIT
1.11.2009 
 
sateenkaasri
Vime talvena mieheni näki kaksi kertaa, kaksi eri sutta omalla pihalla. Toinen tuli kohti pääsi kuitenkin sisälle pakoon. Eipä paljon hampaita naurattanut. Ei voinut pimeällä enää päästää koululaisia naapuriin keskenään. Maalla kun naapuri ei ole 5m päässä. 3kk kokoajan löytyi piha piiristä jälkiä. Sen jälkeen siirtyivät kauemmas.
31.10.2009 
 
resse
sujet helsinkiin citikanit pohjoiseen
31.10.2009 
 
metsästys kiellettävä
ihan oikein ko tappavat luonnon eläimiä. siinä on vähän hintaa teurastuksesta, kyllä luonto toimii omalla painollaan
31.10.2009 
 
susi se on komee eläin
vai söi se koiraa.näläkäkö niillä silti on?kumma ku olen koko kesän vieny eläinten ruhoja eräälle susi perheelle että ne kasvais isoksi ja vankistuisivat pian,ja olisivat nopea jalkaisia kiitäjiä.eikä susi murhaajien luodit niihin ehtisi sattua.vienpä taas yhen 50kg ruhon tonne mettään niin saavat kunnon lihaa ja ovat meidän kaikkien ilona täällä.
31.10.2009 
 
jjok
Kylläpä taas joitakin metsästäjiä lapsettaa.Salametsästykseen viittailevia ohjeita taas jaellaan kommeteissa.Kuitenkin meidän metsästäien kattojärjestöjen edustajat julkisuudessa kieltävät kokonaan susiin ja suurpetoihin ja muuhunkin riistaan kohdistuvan salametsästyksen tykkänään.En kyllä viitsi kenellekään tunnustaa olevan metsästäjä tuollaisten älyvapaiden idoottien kannanottojen takia.Aina kun koiran löysäät metsään,niin siellä voi sattua koiralle mitä vain.Poromiehet ampuu koiria,hirvet potkii koiria,jäihin tippuu ja hukkuu koiria ,ja autojenkin alle jää vuosittain enemmän koiria,kuin susien suuhun.Kieltämättä susi on koiralle vaarallinen,mutta missä se sudella on paikka luonossamme,kun kaikalla metsästetään koirilla.Osoittakaa sellainen alue maastamme,jossa ei koirilla metsästetä ja se on susille sopivaa elinympäristöä.Sovitaan niin,että jostain päin maatamme varataan alue susireservaatiksi ja tällä alueella ei korilla metsästetä.Kun sudet tulevat ko.alueen ulkopuolelle,niin ne ammutaan heti.Lapissa on tähän aivan sopivia alueita,mutta nepä ovatkin poronhoitoaluetta ja sinne ei petoja suvaita.paikkahan on maarianhamina
+ Näytä kaikki kommentit
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Minna Savolainen ja Heli Hynynen pistivät toimeksi ja ryijymatot raikastuivat.
Minna Savolainen ja Heli Hynynen pistivät toimeksi ja ryijymatot raikastuivat. _
Koti-Kaleva 4.2. 
Paukuta pakkasella!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
hyvä olo
Länsisiperianlaika Seita on Alpo Pyykkösen ja perheen lemmikkikoira. Miehen metsästyskaverina kulkee kuvaushetkellä emäntänsä kanssa lenkkeilemässä ollut harmaa norjanhirvikoira Sanni.
Länsisiperianlaika Seita on Alpo Pyykkösen ja perheen lemmikkikoira. Miehen metsästyskaverina kulkee kuvaushetkellä emäntänsä kanssa lenkkeilemässä ollut harmaa norjanhirvikoira Sanni. Tapio Maikkola
Hyvä olo 4.2. 
Alpo Pyykkönen sai uudet keuhkot
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy