Viisihenkinen perhe saa Suomessa ilmaisen majoituksen lisäksi toimeentulotukea 1277 euroa kuussa. Ruotsissa sama perhe saisi kuukausittain 531 euroa. Saksassa, Italiassa ja Iso-Britanniassa heille ei annettaisi käteistä rahaa lainkaan, mutta he saisivat valtiolta majoituksen lisäksi ilmaista ruokaa.
Suomessa vastaanottokeskus maksaa myös turvapaikanhakijoiden välttämättömän terveydenhuollon, josta voi koitua isot kulut.
Ei esim. sanota että maksaako Suomessa turvapaikanhakijoille ruoka mitään.
Suomessa ruoka on kaksi kertaa kalliimpaa kuin esim Saksassa. V 2008 tehdyssä vertailussa Suomi oli kallein maa, Ruotsi kakkonen, Saksa halvin (vertailussa mukana 10 maata).
Niin että mietttikää vähän, ennenkuin rupeatte kiviä paiskomaan.
Tulijakandidaateilla lieneekin tiedossa eri ”vastaanottajamaiden” tarjoamat etuisuudet, joiden perusteella uusi ”kotimaa” sitten valitaan. Jos Suomi maksaa eniten rahaa käteen, on selvää, että Suomi on suosikkimaiden listalla sijalla no 1.
Siksi kun se ei ole mahdollista. Onko se niin mahdotonta ymmärtää? Suomi elää jo nyt velaksi. Perheenyhdistämisten kanssa näitä tulijoita on vuosittain kymmenisen tuhatta ja 90% ei tule työllistymään koskaan. Mistä rahat?
Jos haluatte "auttaa" niin menkää itse sinne Afrikkaan auttamaan, omilla rahoillanne! Millä helvetin oikeudella päättäjät pistävät miljardeja palaamaan kehitysyhteistö- ja mamuvouhotukseen?
HERÄTKÄÄ IHMISET!
Tällä argumentilla kyllä ammut itseäsi jalkaan. Tarkistin UNHCR:n tilastoista turvapaikkaa hakemaan saapuneitten määrät tämän vuoden tammi-kesäkuussa eri maissa. Englanti hieman alle 18.000, Saksa 12.000, Italia 10.000, Suomi 3.000. Katsopa tietosanakirjasta näiden maitten asukasmäärät ja laske kuinka monta kertaa enemmän asukasta kohden Suomessa on tp-hakijoita kuin Saksassa, Italiassa tai Iso-Britanniassa.
Raha kun tulee siitä taikaseinästä Suomessa. Kaikille muille muttei sotaveteraaneille, vanhuksille, sairaille ja vähäosasille. Ympäripyöreillä tekosyilä verovaroja syydetään pakolaiskeskuksiin, jotka onkin "rahasampoja" SPR:lle ja muille mamujen tukiyhdystyksille. Työt teetätetään talkoopohjalta sinisilmäisillä, maailmaasyleilevillä parikymppisillä humanistipelleillä.
Eikös tuon ministeri Holmlundin veli mm. hinkunut Poriin tälläistä kotoutuskeskus rahastusautomaattia itselleen? Ei ne bisnesmiehet näitä hommia harrastuspohjalta tee. Kate kohdilleen,- rahaa pitää tulla ja omaan pussiin - paljon.
Minua ainakin päättäjänä ja täti-thoorsina hävettäisi. Ei paljoa ilmeisesti omaatuntoa kolkuta..