Pääkirjoitus

Nokia tiukan paikan edessä

Matkapuhelinvalmistaja Nokian toisen vuosineljänneksen tulos oli lähes sellainen kuin ounasteltiin.

Matkapuhelinvalmistaja Nokian toisen vuosineljänneksen tulos oli lähes sellainen kuin ounasteltiin. Liiketulos huhti–kesäkuun ajalta oli 327 miljoonaa euroa tappiollinen, kun se vielä vuosi sitten oli 391 miljoonaa voitollinen.

Kaikilla mittareilla mitattuna Nokia kyntää nyt syvällä. Matkapuhelinmyynnissä ei näy piristymisen merkkejä, osakkeen arvo pörssissä on pudonnut alimmilleen pariinkymmeneen vuoteen, vaikka hypähtikin hieman ylöspäin torstain tulosjulkistuksen jälkeen, ja rahaa pursunnut kassa uhkaa huveta kiihtyvällä vauhdilla.

Pari vuotta sitten yhtiön johtoon ensimmäisenä ei-suomalaisena nostettu kanadalainen Stephen Elop on kääntänyt Nokian kurssia kovalla kädellä, mutta toistaiseksi vähin tuloksin. Tuhannet ihmiset ovat joutuneet lähtemään yhtiöstä ja lähtöpassit odottavat vielä tuhansia. Innostunut tekemisen meininki on vaihtunut luovuutta lamauttavaksi jatkuvaksi yt-neuvottelukierteeksi.

Maailman matkapuhelinmarkkinoiden takavuosien kiistattomasta ykkösestä on tullut hoippuva haastaja. Haastajan asema on vaikea -etenkin kun tuotteet eivät vedä ja luottamus yhtiön valitsemaan suuntaan epäilyttää yhä useampia.

Nokian vaikeudet juontavat Elopia edeltäneeseen aikaan. Vaikka tuotekehitys oli maailman huippua, uutuuksia ei saatu ajoissa markkinoille. Moni hyvä hanke ei edennyt suunnittelijoiden pöytää pidemmälle.

Nyt yhtä tällaista syrjäytettyä mahdollisuutta – Meego-käyttöjärjestelmään perustuvaa älypuhelinta – ollaan kehittelemässä entisten nokialaisten perustaman uuden Jolla-yhtiön suojissa. Vuoden sisällä nähtäneen, saako Meego heidän jatkojalostamanaan tuulta purjeisiinsa.

Nokia on pärjännyt pitkään perinteisten matkapuhelinten kaupassa, mutta ei kasvavilla älypuhelinmarkkinoilla. Elop laski sen varaan, että yhteistyö hänen entisen työnantajansa, amerikkalaisen ohjelmistojätti Microsoftin kanssa antaisi lisäpuhtia älypuhelinten kehittämiseen.

Tämän seurauksena syntyikin yhtiön tämänhetkinen lippulaivatuote Lumia. Sitä pidetään kilpailukykyisenä laitteena, mutta ei millään tavalla ylivoimaisena markkinoita vallanneiden kilpailijoiden Applen ja Samsungin vastaaviin laitteisiin verrattuna.

Kiinnostusta Lumiaa kohtaa heikentää se, että Microsoftin on määrä julkistaa vielä tänä vuonna uusi Windows Phone 8 -käyttöjärjestelmä, eikä se sellaisenaan sovellu myynnissä olevaan Lumiaan. Vaikka jo hankitut Lumiat voidaan päivittää, niihin ei saatane samoja ominaisuuksia kuin uutuustuotteeseen. Näin nekin, jotka saattaisivat harkita Lumian hankkimista, pidättelevät ostohalujaan.

Oleellisempaa kuin se, millainen oli viimeisen neljänneksen tulos on se, miltä tuleva kehitys näyttää. Usko Nokiaan on rapissut; pelkkiin johdon lupauksiin ei luoteta.

Jos käännettä parempaan ei tapahdu nopeasti, Nokian suuruuden ajat ovat mitä todennäköisemmin takanapäin. Nyt käydään taistelua lähinnä siitä, säilyykö Nokia edes yhtenä jollain tavalla noteerattavana tekijänä maailman matkapuhelinmarkkinoilla.