Pudasjärvi saattaa tulevaisuudessa saada uuden tutustumiskohteen, jota tullaan katsomaan kaukaa. Näin voi toivoa käyvän, kun kuntakeskukseen Kurenalle nousee maailman suurin hirsirakenteinen koulu.
Kaupungin päätös rakentaa uusi koulukeskus hirrestä on hatun noston arvoinen. Luonnostaan tunnettu kunta pystyy tulevaisuudessa erottautumaan myös luonnonläheisellä rakentamisella.
Päätökseen vaikutti se, että paikkakunnalla on suuri hirsitalorakentaja, Kontiotuote, joka tulee hankkeeseen mukaan. Yhteistyössä ei ole mitään arveluttavaa, jos kaupunki vain on se, joka pitää ohjakset käsissään.
Samalla rakentamiseen kuluvat rahat jäävät suureksi osaksi kotiseudulle. Pilottiluonteinen hanke poikii parhaassa tapauksessa työtä myös sen jälkeen kun Pudasjärven koulukeskus on valmis.
Voi toivoa myös sitä, että Pudasjärven tuleva koulu innostaisi julkisessa rakentamisessa miettimään hirren käyttöä. Esimerkiksi vanhoista kirkoista melkoinen osa on hirsirakenteisia, niiden joukossa muun muassa maailman suurin puukirkko Kerimäellä.
Kaikkiin ympäristöihin yksittäisten hirsirakennusten sovittaminen ei ole maisemallisesti helppoa. Hirsipintaiseksi jätetyt rakennukset pomppaavat muulla tavoin verhoiltujen rakennusten joukossa helposti katsojan silmille. Mutta siellä, missä hirsi istuu näkymään ongelmitta, sen käytön soisi yleistyvän.
Hirsirakentamisen kuten muunkin puurakentamisen vahvuus on sen ympäristöystävällisyys. Puu sitoo kasvaessaan ilman hiilidioksidia, joka varastoituu puutuotteeseen koko sen käyttöiäksi. Parhaimmillaan hirsirakennukset kestävät satoja vuosia niin kuin lukuisat kirkkorakennukset todistavat.

Kommentit
Minäkin nostan stetsoniani!
Taustaa, aloituskansakouluni-58 oli hirrestä hakattu, oppikouluni 5 wee myöhemmin oli perusrungoltaan hirsirakenteinen ,pysty ulkovuorattu ,sisältä korjattu jollakin levymateriaalilla.
Ei mitään homeongelmaa.
Pudasjärveläisille ,ilman suurempia selittelyjä, työt käyntiin.
.
Ei kovin paloturvallinen ratkaisu.