Miten vielä löytyy työläisistä nykyisille vasemmistopäättäjille tukijoita? Heidän työtaustansa koostuu lähes yksinomaan meidän veronmaksajien rahoittamasta puuhastelusta, jossa työn rasittavuus ja vastuu on rinnastettavissa esikoululaisten vastuuseen tekemisistään. Pyrkyrit ovat tällaisilla elämänkokemuksilla työntämässä ensimmäisenä itseään luottamustoimiin! Puheissaan elostelijat mieltävät itsensä palkkatyöläisiksi, vaikka tulot ja piilovarallisuus yhdistävät heidät suoraan omistavaan eliittiin. Veropörssistä käy selväksi että nämä "pienituloisten puolustajat" tuskin pistävät pahakseen vaikka suurituloisia suosiva politiikka jatkuu.
Taas täällä vasemmistoa voidaan moittia. Selaappa juttutuvan kirjoituksia niin eipä montaakaan julkaista jossa porvareita voisi arvostella. Kaleva on ja aina ollut, "puolueeton puolueellinen lehti". Jos keskustaa ja kokoomusta arvostelen niin eipä julkaista, olen lukemattomia kertoja sen kokeillut.
Kokoomus se vasta on "työväenpuolue". Voi hyvät hyssykät, jo on aikoihin eletty.
Vasureitten puuhastelut voi rinnastaa suoraan lahkolaisten puheisiin liiallisen maallisen ahnehtemisen turmelevaan vaikutukseen. Oikeistossa taas on rehellisyyttä olla hyväosaisten asialla näkyvästi, toisin kuin nämä maailman parantajat.
miten löytyy kyllä se menee sillä tavoin että se kulkee VEREN PERINTÖNÄ
Minä erään Äkkiväärän uhon oon omin korvin kuullu. Kyseenalaistin hänen vasenmistolaisuutensa. Vastaus oli:"minä edustan älyvasenmistoa, jolla ei ole mitään tekemistä työväenaatteen kanssa."
Voipiko sen selvenmästi ilmasta?
Mielipide se on tämänkin aloituksen Aloittajan . Mitenhän lie tietämys ja arvailu suhteessa toisiinsa . Helppo sanoa ja Arvostella , pahempi vaan tehdä ja toimia . Jotain katkeruutta täässä kuitenkin tuntuis Aloittajan Ajatuksissa olevan .
Demareiden johdosta ei löydy yhtään työväenluokan edustajaa. Siellä on lähinnä "kauniita ja rohkeita" mediassa viihtyviä narsisteja. Takapiruina demareilla ovat mustan auton takapenkillä viihtyvät, kalleisiin viineihin ja paksuihin sikareihin rakastuneet herrat Lipponen, Lehtinen, Liikanen. Tällä porukalla ei ole mitään tekemistä kansan kanssa. Ei ihme, jos äänestäjät katoavat.
Teräskourien vasuriedustajien harrastuksena mainittakoon, purjehdus, golffaus, aurinkorannoilla lomailu neljännesvuosittain. Niin työskentely suojatyöpaikoissa yhdistää aloittajan ajatuksia.
Keskustan täytyy tehdä vaaliliitto vasurien kanssa. Saadaan usko ja politiikka uskottavasti yksiin kansiin.
Itse olet hurskastelija.
Työläiset eivät ole pienituloisia. Pienituloisia ovat muun muassa yrittäjät, joilla ei ole työtä. Tai opiskelijat, eläkeläiset. Työläiset kuuluvat eliittiin.
Sitä paitsi luottamustoimiin, kuten kunnanvaltuustoihin, ei mennä pyrkimällä, vaan sinne valitaan.
pysytkin köyhänä koska et tee muuta kun kadehtit muita. ei kannata ryhtyä yrittäjäksi jos homma ei pidä päällään. äänestä vain porvareita ne tarvitsevat juuri tuollaisia kateita.
Olipa kyse oikeisto- tai vasemmistopäättäjistä, heille kaikille on tärkeintä vain oma etu. Tavallisella tallaajalla ei ole heille mitään väliä, paitsi tietysti se, että kuinka heidät saa tallaamaan säyseästi omassa talutusnuorassaan.
Kyllähän se on niin, että esim Lipponen ja Jaakonsaari ajavat yksinomaa vain omaa etuaan työläisten nimissä.
Valtavat tulot, lehtimainokset jne.
On siinä mulla sakkia, joka tuommosia äänestää.
Kutenkin äänestä, koska tulokset, hyvinvointivaltio, kertoo puolestaan. Ei Kokkomus ja Kepu Vihreiden avulla saa kaikkea romuutettua, ei täällä pohjoisessakaan.
Ahneus ja itsekkyys on arvoni vaik aivan muuta on julkinen aatteeni. Tämähän on vanhasta vasemmisto oppikirjasta lainattua.
Saat varmaa kokoomukselta hyvän tipin.
Aloittaja
Jos vasemmistopuolueet valitsisivat eduskuntaan työmiehiä edustamaan työläisiä ja hoitatamaan heidän asioitaan, sanoisit Sinä, että vasemmistopuolueet hurskastelevat valitsemalla edustajikseen mitääntietämättömiä koulujakäymättömiä moukkia.
Kolmannen polven kommunistina löydän meidän kylän politrukki pyrkyrin harrasteista järkyttävän paljon samaa kuin teräskourien edustajilla.
19:08, Ajatuksesi työtätekevään kansanosaan on paljon puhuva. Kiteytit vasuriedustajien ajatukset avoimensektorin tekiöistä.
Minua hävettää vasuri älymystön jättäytyminen politiikasta 80 luvulla Kaukaa viisaita ja näkemystä tulevaan osoittivat nämä itselleen rehelliset ihmiset.
Tarkoitatko, että vasuriedustajat hurskastelevat sillä, että Eduskunnassa on työmies edustamassa työläisiä?
Minä en ole tällaista hurskastelua havainnut enkä maininnut kommentissanikaan mitään omista "ajatuksistani työtätekevään kansanosaan" , vaan esitin arvioni siitä, mikä olisi aloittajan todennäköinen reaktio, jos työmiehiä valittaisiin enemmänkin kansanedustajiksi.
Eipä kannattais porvarin syytellä toisia teennäisiksi.Omat äijät keekoilee jatkuvasti iltalehdissä paistetun puudelin ilme naamalla.
Vielä. Taannoin TV:ssä haastateltiin "älyvasenmiston edustajia" jotka olivat Moskovassa puoluekoulussa. Olivat lähinnä järkyttyneitä, kun sinne oli valittu tosi työväenmiehiä. Eivät kelvanneet jätkät illanviettoihin.
Herra on Herra Helvetissäkin, totesi aikonaan eräs Väinö T
Nämä vasemmiston sissäänpäinpiereskelevät itselle kaikki kansa köyhtyköön köyhtymistään, kuka hullu heitä vielä äänestää ? Suomen rikkaimpiin veronmaksajien elätteihin kuuluu lähes joikainen vasemmistojohtaja. Eduskuntakin on jo rakennettu sosialistilinnakkeeksi, puuttuu enään pieni vallankaappaus ja valtionelätit ottaa täyden vallan äänestyskarjan nääntyessä heidän valtansa ruokkimiseen.
On se niin rehellistä ja tietoon perustuvaa kritiikkiä että kipeetä tekee. pikkasen mahtaa painetta pukata asianosaisiin. Eiku niin.
Demarit ja kokoomus keräävät köyhien työläistenkin ääniä vaaleissa mutta unohtavat heidät sitten.Vaikea ymmärtää kovaa ruumiillista työtä tekevää ihmistä joka äänestää näitä puolueita.Kommarit ovat vieläkin pahempia.....
23. 20:19
"Demarit ja kokoomus keräävät köyhien työläistenkin ääniä vaaleissa mutta unohtavat heidät sitten.Vaikea ymmärtää kovaa ruumiillista työtä tekevää ihmistä joka äänestää näitä puolueita.Kommarit ovat vieläkin pahempia....."
Näin on. Vain Kokoomuksessa tiedetään, mitä on todellinen raskas ruumiillinen työnteko.
Kokoomus on oikea ojankaivajien puolue.