Eipä lopu ihmeet ja kummat Brysselin herroilta. Ensivuoden alusta kaikissa uusissa autoissa ajovalot syttyy hämäräkytkimellä. Vieraat lähtivät ajamaan pölyävään pakkaslumeen uudella pimeällä autolla, mietittiin näkyykö perästä mitään lumen pakkaantuessä siihen. Entä sumu, sade, meillä näitä marginaali-ilmoja piisaa.
No laittaa sitten sumarit päälle.
Älä vaivaa päätäsi sillä, se on prysselin viisaiden murhe.
No sehän on vain hyvä parannus, sillä niin paljon tulee hämärässä ja pimeässä valottomia autoja vastaan. Osa mulkeroista ei pane valoja päälle vaikka valoja vilkauttaa.
"No sehän on vain hyvä parannus, sillä niin paljon tulee hämärässä ja pimeässä valottomia autoja vastaan. Osa mulkeroista ei pane valoja päälle vaikka valoja vilkauttaa."
Paremminhan ne huomataan joilla ei valoja päällä ole.. siis mitä räpsyttelijöiden määrään tulee.
Buorre beaivi ! Menikhään se tuo sinun homma aivan nuin. Mie ymmärsin ,että tullee jokku erilaiset huomiovalot , lähivalot ei kuulema enää riitä uusissa autoissa.
No mulla ainaki pallaa takana yks' valo ja eessä yksi kyllä silläki näkkee. Mullahan onki PREMIUMIAUTO...Hei !
Suomessa nyt laitetaan vaikka talikko pystyyn konepeltiin kesä-heinäkuuksi joka autoon jos rysselistä annetaan tirektiivi. Ja direktiivi on vain ohje !!
Yleensä asioita voi ajatella omalla järjellä, eikä aina olla vastaanottamassa toisten neuvoja. Eihän sinulle tulla sanomaan toisten taholta että laita silmälasit lukiessasi, vaan kyllä siinä oma vaisto ohjaa toimimaan. Yleensä liikenteessä kanssakulkijat vinkkaavat jos ajovalot on hämärtyvän illan vuoksi jäänyt epähuomiossa pois, ja kyllä ´vastaantulijat ilmoittavat räpsyttämällä valoja jos sinulla on autosta lamppuja pimeänä.
Kun näihin brysselin joukkoihin (kolhoosiholhoukseen)on liitytty.Ei auta muu ku hengata mukana-kaikkeen paskaan se nämä maat pakottaa nyt sitten...EN OLISI KOSKAAN HALUNNUT tähän jengiin-mut noi suomen tyhmät päättäjät ovat pilanneet PALJON....VAI mitä?
rölli
Onneksi olemme EU.sa, mitä tekisimmekään ilman heitä!?!?!?
kaikenlaista höpötystä sitä riittää!
Jep, tosi hölmö direktiivi. Onneksi se kuitenkin määrää päivävalot eteenpäin pakollisiksi. Mutta nyt on joillakin tyylinä ajaa parkkivalot päällä (myös valomuistillisissa autoissa). Ovatko ko. autoilija hölmöjä vai mistä moinen villitys? Heikkotehoiset parkkivalot eivät kuitenkaan ole direktiivin mukaiset paivävalot. Ostakaan (led)huomiovalot jos ajovalojen käyttö ei kiinnosta. Miksi pitää taistella sääntöjä vastaan?
Seuraavaksi varmaan hämäräkytkimellä toimivat vilkut. Siitä suojatyöpaikasta ei ideat lopu.
Ajovaloautomatiikka on ollut saatavana niin montakymmentä vuotta, etten olisi itsekään päiväajoaloille direktiiviä tarvinnut, mutta sen sijaan suomalaisille ajoneuvojen teknisille määräyksille pitäisi saada joku tolkku.
Parempaan suuntaan on menty, mutta vieläkin on tekemistä, mm. valojen lukumäärän suhteen. Suomen olosuhteet tuovat liikenteeseen omat erityispiirteensä, mutta sitä en lakkaa ihmettelemästä, miksi suomalainen lainsäätäjä on tähän saakka systemaattisesti käyttänyt maakohtaisten säädösten liikkumavapautta määräysten huonontamiseen kansainvälisestä käytännöstä vähemmän turvalliseen suuntaan?
Takasumuvalomääräysten arpominen eri vuosina, jarruvalojen kieltäminen, nelivalojärjestelmille liian tiukat referenssilukurajat sekä jarruvalojen ja päiväajovalojen kieltäminen ovat olleet täysin turhia ja suorastaan haitallisia temppuiluja. Minusta on hyvä, että suomalaisellekin virkamiehelle löytyy kuri viimeistään Brysselistä.
direktiivit vois lopettaa järkisyistä
Kaikissa uusissa autoissa - mm. minulla, on jo autossa automaattiset huomiovalot - jotka siis syyttvät aina kuin auto käynnistetään. Adovalot syttyvät sitten, kun on hämärää.
Erotaan EUsta, sillä ne dirktiivit voidaan lopettaa.