- Täsmähaku
Se miksi suomalaisella miehellä on niin johtava asema perheessä ei ole itsestään selvyys. Arktisten olosuhteidemme vuoksi miehen on aina pitänyt huolehtia ravinnonsaannista. Pelkkä kasvissyönti ei olisi riittänyt pitämään heimoamme hengissä. Miten olisi ollut vaikka pikkujääkaudella (12kk talvi) ravintona pelkkä lumesta kaivettu jäkälä tai männystä raavittu pettu? Ei, Ei sukumme olisi enää jatkamassa sukua.
Nuotilla paistettu liha oli se joka piti meidät hengissä. Ja MIES oli perheessä joka hankki lihan. Kylminpinä aikoina kettu, myyrä tai vaikkapa oravapaisti oli kovaa valuuttaa hengissä pysymisen kannalta. Puhumattakaan hirvestä tahi karhusta jotka turvasivat ravinnon saannin kuukausiksi.
Lajia jatkaessaan mies saattoi matkallaan törmätä ihanaiseen naiseen (jonka perhe oli menehtynyt traagisesti). Naisen houkutellessa miestä pariutumiseen pelastumisen toivossa saattoi mies keskeyttää paritumisriitin yhtäkkiä. Syynä tähän käyttäytymiseen oli miehen lihanhimo joka yllätti hänet kesken tutustumisen. Läheisen ansakuopan uumenista kuului nimittäin villisian ulvahdus tämän jouduttua satimeen ansapiikkien lävistäessä rasvaisen ihon.
Täten toivoisinkin suomalaisten naisten ja puolisoiden ymmärtävän syvästi alkukantaista miestään joka geeniensä vaistoilla haluaa aina silloin tällöin tyydyttää viettiään jääkaapilla turvatakseen naisensa tulevaisuuden!!!
Olethan nainen halukas tähän ymmärrykseen ja veljeni: allekirjoitathan tämän tositarinan?
Mimmonen eläin on tahi karhu?
Aina se on ollut lämmintä ja tuoretta,kyllä tuore liha hyvää,kun se tarjoillaankin hyvin.
Eikö tämä sama tarina sovi myös mailman muihinkin kulttuureihin. Lihaa ja kalaa he ovat syöneet, niin kuin meidänkin esi isät.
Tuota noin, pienen jääkauden aikana suomessa koettiin nälänhätää ja ihmisiä kuoli nälkään, joten ei ne miehet välttämättä mitään tehneet, suomessa 1695-1697. Ja todellisuudessa miehet eivät metsästäneet, vaan söivät kotieläimensä lehmät, koirat, hevoset ja lopulta nahkatkin, samoin ihmisiä lähti kerjäämään, viljaa ei saatu. Ihmiset söivät pettua, vehkaa, nokkosta ja suolaheinää ja toisiaan. Että se siitä miesten erinomaisuudesta. Naiset siis leipoivat pettuleipää, samoin oljista tekivät leipää ja akanoista.
Tarkoitatko, että suomalainen mies keskeyttää suvunjatkamisen riitin, kun kuulee jääkaapinoven aukaisun?
Mitenkäs se on edistynyt aloittajan lihanhimo anopin kanssa? Vieläkö se nauttiminen jatkuu?
Karpatkaa ihmeessä itsenne hautaan, en ole estelemässä. Kärjistetyssä mytologiassa on tietysti totuuden siemen, mutta minulle isompaa on esi-isiemme huolehtiva tarve viestintään: Vene kannattelee ihmistä vettenpäällä ja nelijalkainen, olletikin hirvi on saaliseläin.
Neo32:lla on tullut vanhuudenhöperyys, naisethan ne ovat kautta aikain hankkineet ruoan. Leijonilla se on myös tapana, ne heittäytyvät heti siittäjiksi, kun saavat naaraat ansaansa. Tämä tarina on tosi! (katsoin juuri tv-ohjelmasta)
Kyllä ne miehiä ovat, jotka metsästyksen ja kalastuksen ovat hoitaneet. Naiset ovat tietenkin pienemmässä määrin ruoan hankintaan osallistunet erilaisia kasveja ja toukkia keräilemällä.
Nuotilla paistettu liha on minulle täysin vieras kulinaarinen nautinto!
NEOLLE se on tuttua. Tiedän vanhastaan, että hän on musiikkimiehiä.
Totta vai tarua, vastuu on lukijalla. Kaikkien jääkaappihimojaan tyydyttävien miesten toivon hankkivan rankat, vankat ja sankat kolesterolilääkkeet itselleen, jotta heistä ei tulisi homehtuneita ja eltaantuneelle haisevia talipaakkuja.
Jo ihmisen eriytyminen apinoista on vaatinut proteiinin lisäystä, jota lihan otto vakioruokavalioon on tuonut aivojen kasvamisen ja sen kautta kehittymisen tuottoon. lihan liiallinen syöminen sen sijaan saattaa ihmiskunnalle olla pitemmän päälle vahingollista, sillä ei ihminen tarvitse lihaa kuin kuin murto-osan siitä mitä nykyisin syödään sen helpon saatavuuden vuoksi. Joulu on juhlista tyhmin, jo syöminkien suhteen, saatikka kaiken muun typeryyden vuoksi, mutta aikansa kutakin ja ihmiselläkin on vain aikansa.
Eiköhän se läski ja rasva ole sitä aivojen kapasiteettia kasvattavaa ainetta. Kyllä siihen proteiiniakin tarvitaan, mutta rasvan tärkeyttä hRa Puska & co on kyseenalaistanut aika "kivasti" jo aikaa. Joten: voi on voita ja puska on bull@skaa!
Kivikaudella täällä pohjan perillä ylivoimaiseti suurin osa ravinnosta saatiin lihasta. Kalan merkitys oli myös huomattava. Viljaa ei ollut olemassakaan.
"Ja tämä tarina on tosi..." -tyyliin.