- Täsmähaku
Miksi tätä uutta tasavallan presidenttiä ja hänen vaimoaan joka lehdissä ja tv:ssä ja netissä koko ajan --hehkutetaan--. Eipä ollut Halonen näin paljon esillä koko 12v. aikana. Tomaattikarnevaaleillekin menee tämä pari jos vaan ehtii. Ettei vain olisi tuo puolue tai siis entinen puolue siinä --hehkutuksen--takana. Tarkoitan, kun nuo kunnallisvaalit lähestyy vinhaa vauhtia. Onko hänen entisen puolueen alamäki niin pohjalukemissa, että vain pressa voi auttaa sen taas jaloilleen.Vai eikö pressalla ole muuta tekemistä näin kesällä,,,,kun kulkea ja näyttäytyä. Onko pelko, että unohtuu jos ei ole koko ajan näkysällä?
Presidentin virka on aikansa elänyt, voidaan lakkauttaa tarpeettomana. Suomen
kansa ei tarvitse mitään tälläista keulakuvaa joka seisoo kaiken muun
yläpuolella.
Edustamaanhan Niinistö on valittu, ei Pressalla enää mitään muuta työtä olekaan. Sääli Haukiota, kun näyttää vanhemmalta kuin onkaan.
"Kyllähän tämä prosessi sinänsä on kaiken kaikkiaan aika lailla historiallinen, mutta se jatkuu." (Sauli Niinistö 1998)
Tässä kohtaa on hyvä muistuttaa, että nykyinen presidentti oli, valtiovarainministerinä ollessaan, keskeisessä osassa kun nykyiseen kriisiin johtaneita virhepäätöksiä Suomen osalta tehtiin. Suomi liitettiin euroon "ilmoitusasiana".
S. Niinistö ja Paavo Lipponen ohjasivat Suomen sivuraiteelle, josta on ollut pelkästään haittaa. Muutaman vuoden "tuumaustauko" ja kansanäänestys asiasta olisi ollut paikallaan.
"..ohjasivat Suomen sivuraiteelle,josta on ollut pelkästään haittaa.." Olen jyrkästi eri mieltä. Pääraiteelle Suomi silloin ohjattiin kun liityttiin EU:hun ja euroon, mukaan muuhun Eurooppaan. Asuntolainojen ym. korot on nyt erittäin alhaalla. Ja rahan arvo on ollut vakaa, eikä devalvaatiolla enää ryöstetä palkansaajien rahoja vientiteollisuudelle...Suurin osa suomalaisista kannatttaa euroa huolimatta viimeaikaisista vastoinkäymisistä.
En mie tiä! Mutta minusta tuntuu ko mie katton Jenniä ja Saulia,että isä viepi tyärtänsä rippikouhluun.
Jenni on aina niinkö säikähtähneen näkönen ja sama nukkehymy naamassa...Hei!
Aslak, olen samhaa mieltä.
Iloista kesän jatkova....
edellinen presidentti etsi 12vuotta homoja pois kaapista,nykyinen haluaa edustaa koko kansaa ja innostaa ihmisiä tekemään töitä eikä viettämään vain vapaa-aikaa työllä tätä maata rakennetaan
Suomessa ei ole kuninkaallisia, mutta Niinistö ja Haukio tyylikkäästi edustavat maatamme ulkomailla.
Kotimaassakin he ovat varsin arvostettuja sekä pidettyjä. On turhaa panettelua keljuilla heidän näkymisestään mediassa. Eiköhän se ole presidenttiparille aivan suotavaa.
Henkilökohtaisesti vielä annan pisteitä Saulin urheilullisuudesta, eikä tuo Jennikään miltään sohvaperunalta näytä.
Hieno asia, etta Suomen presidentti ja vaimonsa nayttaytyvat ja ovat nayttava pari.
Tarja oli erilainen, hyva hankin .Mutta mielenkiinnolla olen seurannut ja seuraan jatkossakin uuden pressa parin elamaa ja edustamista. Hyva Sauli ja Jenni!
Saadaan huomio pois Kataisen hölmöilystä
Niinistö taitaa olla ainoa pressa, joka piti oman puolueensa jäsenkirjan.
Taitaa? Olisiko pitänyt ottaa SDP:n tai PS:n jäsenkirja?
Huomasitko, että presidenttipari oli vieraillut Lontoon merimieskirkossa. Hirveästi oli ollut ihmisiä katujen varsilla taputtamassa ja ihailemassa heitä. Olivat saaneet ihan omat nimikkotuolitkin sinne kirkkoon. Presidentti oli pitänyt siellä kauniin puheen. Kaunis puhe ja kaunis pari! Media kertoo, että presidenttipari oli ollut kovin hämmästynyt niin runsaista huomionosoituksista.
...ihailemassa heitä,jepjep, kaunis puhe ja kaunis pari, voi hyvää päivää, seiskassa tämä suomen berlusconi pitäs olla joka viikko etusivulla.
Niin oli kiire seuraavaan tilaisuuteen, että oli syönyt vain puolet kirkolla leivotusta korvapuustista. Ennenkuulumatonta!
Niin, korvapuustistakin meitä informoitiin. Kyllä olikin tärkeä uutinen.
Sehän on presidenttiparin tehtävä, miksei saa tuoda Suomea esille. He ovat nyt uusia tehtävässään ja nuoria ja innostuneita. Kiipesihän Kekkonenkin palmuun tuotakseen Suomelle ja omille voimilleen mainosta.
Jotenkin outoa ja sillai. Ihan presidentti vaimonsa kanssa katsomassa isoja urheilu-ja voimistelukilpailuja. Ja vielä ulkomailla. Ei varmaan ole minkään muun maan presidentit siellä lainkaan. Ihan sinne änkesivät ja menivät vain ja ainoastaan siksi, että pääsevät telkkariin ja lehtiin. Kurkkukarnevaalit sitten seuraava etappi vai tomaattijuhlatko ne oli? Ajatella! Taas varmaan pääsevät kaikenlaisiin sanomiin tomaattien kanssa. Että kehtaavatkin ja ilkenevät ja sillai. Aina tyrkyllä ja esillä. Kurkut ja tomaatit.
Miksikähän eivät menneet eukonkantokilpailuihin? Persujen riski mies oli siellä. Tepsukkainen oli ja edusti urheasti lajityypilliseen tapaan. Raahasi naista selässä ja piteli sillai hellästi, että ei tipahda. Oli mediassakin. Sitten kiiruhti avaamaan mansikkamarjamarkkinat ja sillai repäisi Jätkän humpat ja lauloi karajookaamalla. Oli mediassakin. Ja syksyllä ilmestyy äänilevy! Oli mediassakin. Sitten ratkesi ja repesi ryyppäämään. Oli mediassakin.
Ihan on kamalaa ja hirveää! Ei lainkaan menneet piereskelykilpailuihin. Menivät isompiin urheilukilpailuihin. Pääsevät koko maailman telkkareihin ja lehtiin. Siksikö sinne menivät ja kiiruhtivat?
Bongasitko ketään muddimarkkinoilta? Jos bongasit, oliko rouvan tukka hyvin ja miten askellus ja ryhti? Rento vai jännittynyt? Oliko imelät hymyt ja näkyikö hampaat vai kitalaki ja sillai? Siis ihan kamalaa, tasavallan presidentti ja rouva julkisuudessa ja useamman kerran. Tästähän ei tule nyt helvettiäkään ja sillai!
Siinäpä oli kiteytettynä arvostelijoiden argumentaatio, hyvin esitetty.
Kyllä Halosen hypetys oli ihan omaa luokkaansa. YLE:n uutisissa oli oikein oma nurkkauksensa jossa Halosen sanavalintoja tulkittiin dosenttien ja SNS:n sanakirjan avulla. Uutistenlukijan naamakin valahti aina vakavan puolelle, kun Halosesta puhuttiin.