Mainos

Juttutupa

Focucus 26. huhtikuuta 2012 kello 10.10.27 5 viestiä

Kolesteroliteoria johti rasvattomien tai vähärasvaisten ruokavalioiden suosituksiin, jotka puolestaan loivat kokonaisen einesteollisuuden, joka on jo vuosikymmenien ajan aiheuttanut tulehduksia epidemian lailla. Lääketiede teki hirvittävän virheen alkaessaan suositella ihmisille tyydyttyneiden eläinrasvojen välttämistä ja omega-6 kasvirasvojen suosimista. Nyt käsissämme on verisuonitulehdusten epidemia, joka johtaa sydän- ja verisuonitauteihin ja muihin salakavalasti tappaviin tauteihin.
Ilman verenkierrossa olevaa tulehdusta kolesteroli ei voi mitenkään kerääntyä verisuonen seinämään ja tukkia verenkiertoa aiheuttaen sydänkohtauksia ja valtimosairauksia. Tulehduksitta kolesteroli kulkisi kehon läpi, kuten luonto on suunnitellut. Yksinkertainen tulehdus aiheuttaa kolesterolin kertymisen verisuonien seinämiin. Se on kehon luonnollinen puolustuskeino tunkeutujia vastaan, kuten myrkyt, bakteerit ja virukset. Kehossa esiintyy normaalistikin tulehduksia, mutta ne ovat lyhytkestoisia ja täydellisesti tasapainossa puolustaessaan kehoa näitä tunkeilijoita vastaan. Jos kuitenkin altistamme jatkuvasti elimistömme myrkyille ja lisäaineille, joita kehomme ei ole suunniteltu käsittelemään, aiheutamme kroonisen tulehduksen tilan. Krooninen tulehdus on aivan yhtä haitallinen kuin akuutti tulehdus on hyödyllinen.
Tulehduksen syntyä voisi kuvailla ihon harjaamiseksi toistuvasti jäykällä harjalla, kunnes pehmeä iho alkaa punottaa ja ihonalainen kudos menee rikki.

Jaa


Vastaa viestiin

Näytetään 5 / 5 viestiä
TIMPPA KARJALASTA: DOSENTTI TIETÄJÄ!
29. huhtikuuta 2012 kello 15.35.34

Aloittaja on oikeilla jäljillä - ajoin pitkänmatkaakin. On olemassa luotettavaa tietoa ihmisten sepelvaltimo sairauksista ja niiden syntymekanismista. On voitu osoittaa tulehdustila sepelvaltimoissa aiheuttaa juuri ne muutokset suonistossa Esim. pieni repeäminen valtimon sisäpinnalla luonnollinen korjaus reaktio puuttuu peliin. Ja se taas pakkaa verihiutalee ja aiheuttaa tukokset sepelvaltimoihin. Siihen vaikuttaa myös punasolujen ominaisuudet eli veren koostumus onko niillä taipumusta ikään, kuin liimautua toisinsa kiinni. Jostakin kumman syystä tuijotetaan vieläkin siihen voipakettiin ja se vaaroihin. Tuskin kukaan on ikinä voita lusikalla syönyt ja muitakaan rasvoja.

Omituista tekstiä
26. huhtikuuta 2012 kello 11.42.45

Onko tämä joku uusi tieteenhaara ?

mk
26. huhtikuuta 2012 kello 11.04.23

Tuota, et sitten ole kuullut, että entisaikaan, silloin 60-70 luvulla ihmisiä kuoli enemmän kuin nyt, sydän-ja verisuonitauteihin. Ja kyllä LDL-kolesteroli kertyy seinämiin ilman tulehdusta. Mutta sinä voit syödä ihan vapaasti voita ja muuta kovaa rasvaa niin paljon kuin haluat, se on itsemurha, mutta sitä ei ole vielä kriminalisoitu.

Kuuvaloa korvakynttilällä hoitava
26. huhtikuuta 2012 kello 10.45.02

Jaa, on varmaan tämänviikkoinen Magneettimedia ilmestynyt, vai mistä moinen tieto on peräisin?

Että semmosta
26. huhtikuuta 2012 kello 11.15.45

Harmi, että Magneettimedia meni julkaisemaan tämän. On ihan muiden kuin huuhaapellejen tuottamaa tietoa mutta Magneettimedia kun sen julkaisee niin eihän sitä voi enää ottaa vakavasti kukaan.

Huomioitavat seikat: kukaan ei edelleenkään kiistä, etteikö kolesteroli (eli rasva) ole se mikä suonet tukkii, kyse onkin siitä että miksi se rasva takertuu tukoksiksi johonkin tiettyyn kohtaa. Mikä mekanismi aiheuttaa sen, että johonkin tiettyyn kohti alkaa kertymään sitä rasvaa ahtaumaksi asti.

Tämäkään teoria ei edelleenkään sano että "vetäkää hulluna eläinrasvaa" vaan huomion pitäisi olla a) prosessoitujen ruokien ja rasvojen välttämisessä ja b) omega 3:n ja 6:n tasapainossa.

Mainos
tophop 19.06.2013 11:12
TV:n katselu puolitt... 19.06.2013 11:12
Reinhardt 19.06.2013 11:11
luikuri 19.06.2013 11:10
Joku 19.06.2013 11:07
Mainos
Päivän tykätyimmät viestit
11
Tuntematon 18.06.2013 13:44
Ei muuta kuin työantajalle turpaan. Se on rehellistä perussuomalaisuutta. Lue lisää »
9
Pontus. 18.06.2013 13:46
Satun tietämään kuolleisuuden eri ammateissa. Rakennusalan työntekijä elää keskimäärin 67 vuotiaaksi. Pappi ja opettaja ... Lue lisää »
9
Tuntematon 18.06.2013 14:18
Suoraan sanoen en kyllä ole ollenkaan hämmästynyt tästä "paljastuksesta", kun olen näitä soikean työmiehen juttuja täält... Lue lisää »
8
Veli Kirkkohopea 18.06.2013 20:26
Jotkut pääsevät ilman rahasäkkiä ja jotkut pääsevät, kun käyvät rahasäkillään ja laittelevat kymmenien tuhansien eurojen... Lue lisää »
7
eihän sitä munaa enä... 18.06.2013 15:56
Olet tainnut tarjota aamiaista useammallekin miehelle, kun pystyt sanomaan, että miehet eivät pysty syömään munaa kupist... Lue lisää »
7
Tenavatähti 18.06.2013 14:50
No usko huviksesi. Toki terveellisillä elämäntavoilla voi vaikuttaa loppuelämänsä laatuun ja pituuteen. Mutta siitä ei p... Lue lisää »
Mainos
Mainos
Takaisin ylös