- Täsmähaku
Tällä kertaa mukana ei ollut yhtään laulajaa, jonka äänessä olisi ollut sitä syvyyttä, jota tangokuninkaalliselta vaaditaan. Palkinto olisi pitänyt jättää kokonaan jakamatta ja valita vain prisnssi ja prinsessa.
Oli miehen vuoro voittaa (nänhän se nykyään valitettavasti menee) ja siksi valittiin heikompi naisista Mikkoa vastaan. Mikko ja Suvi olisi ollut todella tasainen pari finaalissa, enkä ainakaan itse olisi kyennyt heistä voittajaa erottamaan. Jospa se ensi vuonna olisi Suvin aika.
Suvi oli ehdottamasti paras laulaja ja Marko Lumberi paras esiintyjä.
He hee, Tuo oli taas sitä. Emme ota vakavasti.
Naislaulajia ei äänellisesti erottanut toinen toisistaan, samalla tavalla laulavia on Suomessa lukemattomia.
Totta. Kukapa ne olisi lukenut, mutta vähän noin hyviä on.
Tulipahan töllötettyä loppuun asti. Onneksi olkoon Pekka Mikköla. Viimeinen tango sopi varmasti hyvin äänialaasi - onko se sitten tenoribaritoni vai joku muu.
Koko kilpailusta voisi todeta, että ON SE NIIN VAKAVAA. Johtuneeko se siitä, että sanat kuvaavat useimmiten onnetonta rakkautta. Tiedä häntä. Mutta, jos se sitä kuvaa, niin silloin voisi kyllä naama olla oikein uskottavan surullinen, mutta jos onneen päädytään, niin se pitäisi näkyä paremmin kasvoista. Siiten tuo lavalletulo ja patsasmainen esiintymisasento kuuluvat kai suomalaiseen tangoon, jonka tahdissa näköjään on myös helppo marssia.
Suvi Karjula sentään osasi jopa hymyillä. Seuraavaavaan kisaan viimeisiksi tuomareiksi voisi pyytää tangontaitajia Argenttiinasta. Yleisökin voisi olla enemmän kiinnostunut.
Tänä vuonna ei juuri kukaan "tulkinnut" tangoa, "veisasivat" vain nopeasti läpi laulunsa. Johtuuko se televisioinnista, pitää mahtua paljon kahteen tuntiin?
Sinun Saulisi melkein nukkui koko esityksen. Oli pakko lyhentää kun dementia jo vaivaa.
Kyllä ne ihan musikin tahtiin lauloivat :)
Suvi esitti täysin virheettömästi "Valoa Ikkunassa" kappaleen tangona, mutta ei päässyt finaaliin, olin todella hämmästynyt.
Finaaliin valittu naisvokalisti sitten unohtaa "La Cumparsitan" tekstin, ja finaalikappaleessa, tämä oli osoitus tuomariston töppäyksestä.
Pekka Mikkola oli hyvä valinta kuninkaaksi, nuorella miehellä on vielä nuoren miehen ääni, mutta siitä tulee kyllä hyvä iän myötä.
Kerrankin minun suositkki voitti sitten Jari Sillanpään. Amadeus oli väärä valinta silloin, Kaija olisi pitänyt voittaa, viime vuonna Heikki Koskelon olisi pitänyt voittaa, mutta se nainen voitti, Nyt voitti OIKEA henkilö!! Onnea Pekka!!!
Amadeus oli mielestäni silloin paras ja luonnollinen, tosin kuin ylidramaattinen Lusitila. Esittää jotakin aivan mahtavaa joka ainakin minua ärsyttää.
Suvi oli ylivoimaisesti paras laulaja . Ihme tuomari pelillä hävisi . Yleisökin buuas tuomareille kun Suvin pudottivat jatkosta .
Eikä ollut. Oli alivoimainen ja hävisi.
Oli hyvä, oulun poika voitti
Ihanaa Pekka!!!
Eihän se Suvi Karjula ollut, vaan Terhi Matikainen, joka oli kuningatar-
On siirrytty tasa-arvon aikaan erikseen ei enää valita kuningasta ja kuningatarta.
Terhi oli toinen, mutta ei tangokuningatar.
Kyllä Terhi oli kuningatar, vaikka titteliä ei enää tulekaan. Aloittaja väitti Karjulaa kuningattareksi. Tosin Karjulan olisi kuulunut titteli saada, mutta tuomioistuin päätti toísin. Kun Liinoja näytteli tangolauljaa ja pääsi jatkoon Janus Hanskin kanssa, niin silloin alkoi jo homma haisemaan. Kummatkin hyviä tyyppejä, mutta eivät tangolaulajia, vaikka tangoa lauloivatkin.