sitä ajatellen tule ainakaan halvemmaksi, EU: tulee tämän direktiivin pakostakin vetämään takaisin.Niin ja sikstoisin lamppujen hinnat huh, tämä on taasen eu:herrojen suvun lampputehtailijan yhteinen rahankeruukamppanja eikä muuta. Ruotsisa on monta todistetta niiden vaarallisuudesta.
KAUPPIAAT NÄILLÄ RIKASTUU,SÄÄSTÖÄ EI SYNNY KUN LASKETAA ,TUOTANTO-KAATOPAIKALLE,ONGELMA JÄTE SAMA HOMMA KUIN TALVIRENGAS PAKKO
YKA ei ole olemassa kaikille talvirengaspakkoa, autottomien ei ole pakko ostaa talvirenkaita. Sitä paitsi tänä talvena ei kesärenkailla eikä kitkoilla olisi pärjännytkään, jos et ole vielä ulkona käynyt.
Minun mielestä nuo ledilamput on ihan hyviä.
Hehkulamput takaisin! Eihän noita energiansäästölamppuja voi edes ostaa varastoon siltä varalta, että lamppu palaa ja saisi vaihtaa saman tien uuteen. Ovat tosiaan niin kalliita. Ja lampun kirkastumista saa odotella turhan kauan. Kiva, kun liesituulettimeen laittaa valot, niin saa tovin odotella, että jotain näkee.
Mistä löytää ne todisteet, inte vet jag
Vuoden kesti eteisessä eu:stoliiton määrämä lamppu. Sitten paukahti, kuin dynamiitti. Eikös sen saa heittää sekajätteisiin ? Sellaisethan ne on ohjeet eu:stoliitosta.
Tosipaljon on viallisia säästölamppuja sattunut kohdalle. Osa on tussahtanut. Onneksi ei ole tulipaloa syttynyt. Parikertaa lampun kierre osa on jäänyt lampunkannasisään. Tosi hankala irroittaa.
Energiasäästölamput tottavat sähköverkkoihin häiriötä. Rikkinäiset
säästölamput tuottavat tosienemän elektroniikka jätettä verrattuna vanhoihin hekulamppuihin. Onneksi hamstrasin kotitarpeisiin vuosikausiksi hehkulappuja!
Kommenttien tasosta ja kieliasusta päätellen aloittaja käy keskustelua itsensä kanssa...
Nimimerkki Heh
Jos äitisi sinulle joskus sanoi - olet fiksu ja järkevä. Se ei pidä paikkaansa enää tänäpäivänä. . . . . . . . . .valitan.
Eihän tässä mitään järkeä ole, ei ne säästä täällä Suomessa sähköä kuin ulkokäytössä ja sielläkin ne palavat himmeästi jos on kovasti pakkasta. "Energia"-lamput ovat lisäksi aivan liian hitaita syttymään ja ympäristöongelma. Tätä sitten kutsutaan edistykseksi.
EU muuten perustelee energialamppujen käyttöpakkoa sillä ettei ilmastontiin tarvitse käyttää niin paljon energiaa kun hukkalämpö vähenee, ja minä kun olen luullut että täällä laitetaan ilmalämpöpunppuja ihan eri tarkoituksessa.
Kyllä ne vanhat hehkulamput ovat paljon kuumempia kuin nykyiset uudet mallit. Ei kannata ostaa mitään halpatuontimalleja, niin säilyy myöskin se turvallisuustaso.
Minulla on ollut useita vuosia uudet energialamput ,ovat valaisseet moitteettomasti eukä yksikään ole vielä räjähtellyt. Ihan mukavia lamppuja.
Olisiko joku esimerkki millä todistat tulipaloalttiuden? Pienloistelamppujen lämpötilat pysyy huomattavasti matalampina kuin hehkulampuissa, ihan vain siitä syystä kun niitten tehot on huomattavasti alhaisempia. Ei tarvi olla mikään ydinfyysikko, että tajuaa 11W tai 15W pienemmäksi tehoksi kuin 60 Wattia.
Ootko laskenu 16 amppeerin sulakkeen oikosulkutehon?
Kun energialampun elktroniikka menee oikosulkuun niin jo vot!
Niin kyse ei olekkaan tomivan lampun aiheuttamasta palovaarasta vaan viallisen lampun. Vikatilanteessa säästö lamppu voi lämmetä 3680 w teholla ennen kuin 16 Ampeerin sulake palaa.
Perinteinen hehkulamppu poltaa sulakkeen tai heittää palamasta vikatilanteessa. Säästölamppu joka sisältää elektroniikkaa voitehdä ihan mitä vaan!
Olen varannut hehkulamppja niin paljon että luulisin niiden riittävän melkeimpä loppu iäkseni. Nämä energian säästölamput ovat tosi kylmän näköisiä, ei ollenkaan kodikkaita.