- Täsmähaku
Ihmettelen suuresti,miksi ihmiset,jotka eivät pidä omaa pihaansa siistinä,muuttavat rivitaloon,eikö silloin olisi parempi asustella kerrostalossa.On kamalan näköistä,kun annetaan pihan rapistua ja nurmikon kasvaa valtoimenaan.Olisihan se jo naapuriystävällistä siistiä sitä hiukan,saati minkä kuvan antaa ohikulkijoille talon asukkaista,joilla piha on kuin "menneitten maja".
Naapuri ok-talossa pidetään hyvää huolta nurmikosta Kirkkokankaalla, juuri leikataan Juhannusaattona iltapäivällä! Ei tietenkään eilen kerinnyt!!
Parempihan tuo on ajaa juhannusaattona iltapäivällä kuin aikaisin aamulla. Kyllä meilläkin naapurissa sirkkeli lauloi vielä juhannusaattona kahdeksan aikaa illalla, ja juhannuspäivänä sama juttu, ei minua ainakaan toisten työnteko haittaa. Itselläkin on äänekkäitä harrastuksia joskus.
Asuimme kerran luhtitalossa muutaman vuoden. Peheellämme oli alakerran asunto. Yläkerrassa asui yksinäinen, keski-ikäinen naisihminen, jolle ei passannut yhtään mikään. Hoidimme kyllä pihamme todella hyvin ja koska pidän pihatöistä, niin huolehdimme myös taloyhtiömme useinden pensaiden yms. leikkauksesta. Mutta, mutta, yläkerran immeinen ei kestänyt kolmen lapsemme ääniä. Päiväsaikaankin olisi poikalasten pitänyt hiljaa olla. Ja auta armias, kun "Kallet" sattuivat kerran kiipeämään pihapuuhun. Yläkerran täti otti asiakseen puuttua meidän lastenkasvatukseemme ja kävi kahdesti ovellamme vinkumassa. (Lapsemme siis pitivät tavallista lastenääntä päivisin, öisin nukkuivat klo 21-07). Kolmannella kerralla olin valmistautunut. Latetin emännälle kaikki tietämäni kirosanat peräjälkeen, kun hän seisoi ovellamme. Samoilla tulilla kerroin, mitä mieltä olen hänen käytöksestään ja siitä, että hänellä ei ole mitään oikeutta kieltää lapsia olemasta lapsia ja leikkimästä myös äänekkäästi, ajamasta pyörillään jne. Eukko lähti. Minä kerroin vaimolleni, että nyt riitti. Vaimo oli onneksi samaa mieltä. Kämppä meni myyntiin. Ostajalla oli lehmän kokeinen koira, toivottavasti yläkerran utelias naikkonen on saanut nyt parempaa asuinseuraa kuin lapset. Varaa ei ollut täältä Oulusta ostaa valmista taloa, joten rakensin sen itse. Olihan tuossa hommaa, mutta nyt olen tyytyväinen. Onni on oma tupa!
No, sinunkaltaistesi kannattaakin asua omakotitalossa ja mielellään mahdollisimman kaukana sivistyksestä. Teitä piisaa liiaksi asti.
Sivistymätöntä käytöstä osoitti nimenomaan tämä yläkerran valittaja- nainen. Näitä marisoija kylla piisaa.
Asuin Kuivasjärvellä rivitalossa 6 vuotta, enkä IKINÄ enää halua rivitaloon.
Minä olen asunut 30 vuotta ja en haaveile mihinkään lähtöä.
Toivottavasti naapurisi ovat samaa mieltä kanssasi.
Meidän rivarissa on asunut eräs marisija jo saman verran ja moni on toivonut (haaveillut) hänen muuttavan pois. Hän itse luulee olevansa hyvinkin pidetty asukas.
Asunto-osakeyhtiön kiinteistön hoito piha-alueineen kuuluu viimekädessä taloyhtiölle. Asukasta, ei edes osakkeen omistajaa, voi pakottaa nurmikon hoitoon, tai lumitöihin. Toki ne työt voidaan yhteisesti sopia jokaisen tehtäväksi omalta osaltaan talkoila, mutta pakottaa siihen ei ketään voi. Toisaalta on myös niin, että taloyhtiön hallitus voi teettää ne työt ulkopuolisella, ellei kyseisen huoneiston haltija niitä itse suostu tekemään. Kustannukset töistä katetaan silloin kaikkien osakkeen omistajien kesken, jyvittämällä ne esim. asunnon pinta-alan mukaan.
Kävin tutustumassa yhteen rivitaloon ja nurmikon leikkuusta maksetaan opiskelija pojalle joka viikko 10e/asunto, hyvät rahat saa poika ja kalliiksi tulee,ruoho oli kyllä lyhyttä kukaan ei leikkaa kuullemma itse eikä sitä suositellakaan,että olisi nurmikko saman pituista..... Itse haluaisin nurmikkoni ajaa,enkä ainakaan maksaa siitä ylihintaa.
MItä sitten? Nuohan on paivänselviä asioita.
Ei mitään sitten, mutta kun ei kaikille näytä olevan päivänselviä asioita.
Onko AS OY mielestäsi jotenkin häpeällinen asuntomuoto kun haukut sitä kolhoosiksi. Sitten alat vielä meitä neuvomaan selvissä asioissa? Mistä puristaa?
Monilla rivi- tai kerrostalon asukkaalla on se harhakäsitys, että hän omistaa kyseisen asunnon ja pihan. Näinhän ei ole. Ne omistaa kyseinen asunto-osakeyhtiö. Asukas voi omistaa yhtiön osakkeita, jotka oikeuttavat hallitsemaan niille osakkeille merkittyä asuntoa. Asukas ei omista kiinteistöä, vaan irtainta omaisuutta, eli osakkeita.
Ja osakas omistaa vain sen huoneiston hallintaan kuuluvat osakkeet. Huoneistoon ei kuulu piha-alue. Tätä ei useampi tiedä.
Kyllä tietää.
Hankkikaa oma elämä, pidän pihani siinä kunnossa kuin ITSE haluan.
Kävin viime kesänä loppukesästä katsomassa vuokrattavana olevaa rivariasuntoa,mikä oli ollut tyhjänä pitemmän ajan. Omistaja itse esitteli ja nurmikko oli niin pitkää että ehkä leikkaaminen viikatteella olisi onnistunut. En vuokrannut asuntoa ja muitakin puutteita oli. Mistä mainitsin omistajalle,mutta omistaja ei reagoinut. Omistaja oli hyvin bolleva mies kehuskeli kuinka monta asuntoa on jne.. Tuli vaan mieleen,että pitäs myös huolta asunnoistaan..
Tämä on valitettava tosiasia ettei vuokra-asunnoista huolehdita. Omistajat eivät tee edes pakollisia korjauksia. Kerran kysyin yhden vuokra-asunnon omistajalta jospa hankkis itikkaverkot ettei tulis itikat sisään,hän osti ilmalämöpumpun ja silloin minä sanoin sopimukseni irti.