Mainos

Matti Mäki, 30-vuotias uintivalmentaja Helsingistä.

Kilpauintia harrastin 20 vuotta edustaen Suomea myös lukuisissa arvokilpailuissa Ateenan olympialaiset v. 2004 mukaan lukien.

Uinnin aloitin Oulun Uimarit -73:ssa ja muutettuani Helsinkiin seurani oli Simmis United, nykyinen Helsingfors Simsällskap (HSS). SM-mitaleja kertyi tuona aikana kaikkiaan 108.

Valmentanut olen 10 vuotta, joista viimeiset neljä vuotta ammattivalmentajana HSS:ssa. Aloitin valmennuspäällikkönä ja 2011 alkaen olen toiminut seuran päävalmentajana sekä Helsingin valmennuskeskuksen valmennuspäällikkönä.

Blogissani käsittelen olympiauintia. Suomalaisten suoritukset ovat suurennuslasin alla, mutta myös kansainvälisesti mielenkiintoisista aiheista kirjoitetaan. Pyrin myös avaamaan suomalaisen uinnin nykytilannetta maailman huippu-uintimaihin verrattuna.

Kalevan blogit
Blogiarkisto
Mainos

Olympia-allas vaikenee

5.8.2012 19:47 | Matti Mäki

Olen seurannut keskustelua uintijoukkueen tiimoilta ja sääliksi käy. Uimarit ovat aivan varmasti tehneet kaikkensa ja keskustelua tulisi... Lue lisää »

Suomalaisittain heikoimmat olympiauinnit 32 vuoteen

3.8.2012 20:15 | Matti Mäki

Tuloksellisesti Lontoon olympiauinnit olivat heikoimmat sitten Moskovan 1980, jolloin ainoa uimarimme Martti Järventaus ei sijoittunut16. parhaan... Lue lisää »

Tarinoita ammattimaisuudesta

2.8.2012 17:45 | Matti Mäki

Olin kesällä 2007 kolme kuukautta työharjoittelussa Malesiassa. Toimin siellä maajoukkueen apuvalmentajana olympiaurheilukeskuksessa.... Lue lisää »

Ei vieläkään välieräpaikkaa

1.8.2012 17:22 | Matti Mäki

Vaisut naisten uintisuoritukset saivat tänään jatkoa. Toki Hanna-Maria teki parhaan suorituksensa yli vuoteen, mutta välieräpaikkaa... Lue lisää »

Matti Mattsonin onnistuneen uinnin taustat

31.7.2012 14:47 | Matti Mäki

Matti Mattsson ui upean uinnin ja tuloksena oli hieno Suomen ennätys. Hän lähti tosi mielessä hakemaan välieräpaikkaa ja... Lue lisää »

Vanhemmat julkaisut »

Mainos
Mainos
Mainos
Mainos
Pääuutiset
Mainos
Takaisin ylös